okey oyna

Asus ZenBook 3 UX390U İncelemesi

Şık tasarımı ile dikkat çeken Asus ZenBook 3 UX390U incelemesi sizlerle. Dizüstü bilgisayarın tüm detayları incelememizde.

Windows ekosistemindeki en şık görünümlü ultrabook modellerinden olan Asus ZenBook 3 UX390U incelemesinde cihazın tüm detaylarını sizler için derledik.

Asus Zenbook 3 UX390U Teknik Özellikleri

Intel Core i7-7500U işlemcisine sahip olan dizüstü bilgisayarda, 8 GB LPDDR3 bellek bulunuyor. 2.133 Mhz’de çalışan bu bellek anakarta entegre olduğu için kapasite arttırmak mümkün olmuyor. Dizüstü bilgisayarın grafik işlemlerini ise Intel HD 620 GPU’su üstleniyor. Bu GPU temel seviyede oyun ve ufak tefek photoshop işleri için yeterli performans sunmaktadır.

Dizüstü bilgisayarda m.2 formatında 512 GB kapasiteli SSD mevcut. Hem kapasite hem de hız olarak düşünüldüğünde dizüstü bilgisayarın bu konuda ciddi avantajlı olmasını sağlayan önemli bir detay olduğunu söyleyebiliriz. Cihaz, 12.5 inç ekran boyutu ve %82’lik ekran gövde oranı ile küçük kasada büyük bir ekran deneyimi sunarken, Full HD ekran çözünürlüğü ve 178 derece görüş açısı ile üst seviye bir deneyim sunuyor.

Dizüstü bilgisayarda yer alan 6 hücreli 40 Whr kapasiteli batarya ise 9 saate varan kullanım sunarken, hızlı şarj desteği ile yaklaşık 50 dakikada yüzde 60 seviyesine kadar şarj olabiliyor.

Tasarım noktasında ise öncelikli olarak incelikten başlamak gerekiyor. Zenbook 3 UX390U modeli sadece 11.9 mm kalınlığa sahip. Aslında bu rakama kalınlık demek bile yanlış olur. 3 mm yüksekliğe sahip olan menteşe yapısı ise dizüstü bilgisayarın özellikle profil görüntüsünü güçlendiren detaylar arasında. Bilgisayarın ağırlığı ise sadece 910 gram.

Dairesel olarak fırçalanmış kapak tasarımı ile oldukça şık görünen dizüstü bilgisayarın 12.5 inç boyutlu ekranı, %82 gövde oranı ve 7.6mm kalınlığındaki çerçeveler ile son derece şık görünüyor. Ekranda 0.4 mm kalınlıkta Gorilla Glass 4 korumaya yer verildiğini de belirtelim. Klavye ile ekran arasına baktığımızda ise şık görünümlü bir hoparlör alanı dikkat çekiyor.

Harman Kardon yapımı 4 hoparlöre yer verilen dizüstü bilgisayarın ses deneyimi de önemli detaylar arasında. Tam boy klavye ise bu denli küçük bir dizüstü bilgisayarda oldukça iyi görünüyor. Alttan aydınlatmalı çiklet yapıdaki tuşların basma ve yazma hassasiyeti de son derece güzel.

Sadece boşluk tuşunun baskı profili biraz zayıf kalmış diyebiliriz. Onun dışında kalan tuşların hissi gayet iyi. Dizüstü bilgisayarda yer alan touchpad çok başarılı. Touchpad’in kaygan yüzeyi rahat ve hızlı bir kullanım sunuyor.

Touchpad’in hemen sağ üst kısmında yer alan parmak izi okuyucu da başarılı bir performans sergiliyor. Giriş çıkış portları ise bu bilgisayarın en zayıf noktası. Dizüstü bilgisayarda yalnızca 1 adet USB Type-C portu ve kulaklık girişi bulunuyor.

Type C üzerinden şarj olduğu için eş zamanlı olarak depolama cihazı kullanılamaması önemli bir handikap. Dizüstü bilgisayar yapısı itibariyle fansız gibi görünüyor ancak Zenbook 3 UX390U modelinde son derece ince bir fan ile soğutma işlemi sağlanmakta.

 305 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir