Astrolab Yeni Uzay Keşif Aracı FLEX Rover’ı Tanıttı

Astrolab FLEX Rover

Astrolab firması NASA‘nın uzay görevlerinde kullanması için tasarladığı yeni uzay keşif aracı FLEX Rover‘ı tanıttı.

Yeni Uzay Keşif Aracı: Astrolab FLEX Rover

İnsanlık uzay ile arasındaki mesafeyi azaltmak için birçok keşif programı yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Bu uzay keşif programlarında Ay’a ve Mars’a insansız görevler yapıldı. Bu uzay görevlerinde kullanılan araçlar birçok veri topladı ve bilinmeyenleri gün yüzüne çıkardı.

Astrolab isimli firma uzay görevlerinde kullanılabilecek esneklikte yeni bir Ay gezgini tasarladı. Esnek Lojistik ve Keşif Gezicisi olarak isimlendirilen FLEX Rover engelli arazi koşullarında dengede kalabildiği ifade ediliyor. Taşınabilir boyutu ile de dikkat çeken uzay keşif aracı şu anda geliştirme aşamasında. FLEX Rover uzay aracı Astrolab şirketinin hazırladığı video ile tanıtıldı.

Yayınlanan tanıtım videosunda Kanada‘lı emekli Astronot Chris Hadfield yer aldı. Firma ayrıca bir tanıtım yazısı da yayınladı. Tanıtım yazısında uzay aracının robot bilimi, keşif, saha araştırması, lojistik, kaynak kullanımı, inşaat ve diğer kritik görevleri desteklemek için modüler yükleri toplama ve yerleştirme yeteneği veren yeni mobilite sistemi mimarisinden geldiği ifade edildi. Astrolab şirketinin kurucusu ve CEO’su Jaret Matthews konu ile ilgili aşağıdaki açıklamaları yaptı:

Astrolab CEO’su Jaret Matthews’in Açıklaması

“Astrolab, Mars’ta ve Ay’da sürdürülebilir insan varlığını desteklemek için gereken hareketliliği sağlamak amacıyla bir FLEX gezici filosunu piyasaya sürmeyi hedefliyor. İnsanlığın Dünya dışında gerçekten sürdürülebilir bir şekilde yaşaması ve faaliyet göstermesi için ekonomik ve verimli bir ulaşım ağının olması gerekiyor.”

FLEX Rover Ay gezgini olarak ifade edilse de diğer gezegenlerde de görev yapabilecek. Astrolab firması Mars ve diğer gezegenlerde de çalışmak üzere tasarlandığını belirtiyor. Açıklamalarda NASA’nın Mars ile ilgili planlarından bahsedilerek en uygun araç olduğunun altı çizikdi. Ayrıca gezginin çoklu ayarlanabilir olduğundan uzun vadeli bir program olarak görülüyor.

Astrolab FLEX Rover Tanıtım Videosu

Astrolab’ın resmi Youtube hesabından paylaşılan FLEX Rover tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.