Apple Kimliği Nasıl Oluşturulur?

Apple Kimliği

Apple kimliği nedir, ne işe yarar, nasıl oluşturulur sorularının cevapları ve tüm merak edilenler yazımızda.

Apple Kimliği Nedir?

Apple marka hangi teknolojik ürünü kullanıyor olursanız olun mutlaka bir Apple kimliğine (Apple ID) ihtiyacınız var. Apple cihazlarla ilgili tüm işlemler Apple kimliği üzerinden yapılıyor. Bu sistemi sizlerle birlikte daha yakından inceleyelim.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarını kullanmak için bir Microsoft kimliğine ve Android işletim sistemine sahip bir cihazı kullanmak için Google kimliğine ihtiyacımız varsa, aynı şekilde Apple cihazları kullanabilmemiz için de Apple kimliğine ihtiyacınız var. Apple kimliği bir e-posta adresinden, şifrenizden ve bazı kişisel bilgilerinizden oluşmaktadır. Apple kimliği, Apple marka tüm cihazlarda sahip olunması gereken bir sistemdir.

Apple kimliği nedir sorusunun cevabo basit olsa da birçok kullanıcı neden böyle bir şeye sahip olması gerektiği konusunda soru işaretleri taşıyor. Kısaca özetlemek gerekirse, Apple marka bir cihaz kullanmak için mutlaka Apple kimliği sahibi olmalısınız. Bunun nedeni tüm işlemler bu kimlik ve içerdiği bilgilerden yapılıyor.

Apple ID Nedir?

iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, Apple TV ve daha birçok Apple marka ürünleri kullanabilmek için gerekli kullanıcı bilgi yapısı Apple kimliği olarak isimlendirilir. Apple kimliği iCloud uzantılı bir e-posta adresinden, bu adrese özel benzersiz bir şifreden ve bazı kişisel bilgilerinizden oluşuyor.

Her Apple cihaz için ayrı bir kimliği oluşturulabilir ancak tek bir hesaba bağlı kalmak, kişisel verilerinizin korunması ve kullanımınızın özelleştirilmesi açısından çok daha kullanışlı. Aynı Apple kimliği ile giriş yaptığınız tüm cihazlardan yapılan bilgi değişiklikleri, diğer cihazlarda da senkronize olarak değişecek ve otomatik olarak güncellenecektir.

Apple Kimliği Ne İşe Yarar?

Apple kimliği demek, kimlik ile giriş yaptığınız cihazın size ait olması demek diyebiliriz. Herhangi bir kimlik ile giriş yapılmamış cihazın niteliği yoktur. Hatta birçok uygulama giriş yapana kadar çalışmayacaktır. Apple cihazını düz bir makine olmaktan çıkaran sistem Apple kimliğidir. Bunun nedeni cihazın işlemesi için gerekli olan verilerin kaynağının bu kimlikte saklı olduğu.

Apple kimliği ayrıca bir güvenlik sistemi de oluşturmaktadır. Apple cihazlarda yapılmak istenen birçok işlemin onaylanması için kullanıcıdan Apple kimliği şifresi istenmektedir. Özellikle satın alma işlemlerinde parmak izi onayı ya da Apple kimliği şifresi mutlaka istenir. Eğer cihazınızda bu özellik kapalı ise mutlaka aktif etmenizi tavsiye ediyoruz.

Apple Kimliği İle Neler Yapılabilir?

Apple kimliğinin öncelikli görevi cihazı çalıştırmaktır. Apple kimliği ile giriş yapmadığınız bir Apple cihazın birçok özelliği çalışmaz. Çünkü sistemin çalışması için gerekli olan verilerin büyük kısmı Apple kimliği üzerinde taşınır. Apple’ın son yayınladığı listeye göre Apple kimliği ile ulaşılabilecek uygulamalar aşağıda:

App Store
Apple Arcade
Apple Books
Apple Fitness+
Apple Music
Apple News+
Apple Online Store
Apple Pay
Apple Card
Apple Cash
Apple Podcasts
Apple Destek
Apple TV+
FaceTime
Aile Paylaşımı
iPhone’umu Bul
Apple Oyun Merkezi
iCloud
iMessage
iTunes

Bu listedeki tüm hizmetlerden yararlanmak için Apple kimliği sahibi olmak gerekiyor. Örneğin App Store‘daki iPhone ile bir mobil uygulama satın aldıysanız aynı Apple kimliği ile giriş yaptığınız iPad’de de kullanabilirsiniz. Apple Podcasts uygulamasında abone olunan bir kanalı, Mac bilgisayarda da dinlemek mümkün. Bunlar gibi örnekleri çoğaltmak mümkün.

Apple kimliği, eğer eklerseniz ödeme yöntemlerini de kaydettiği için kimliğiniz üzerinden alışveriş yapmanıza imkan sunar. Apple kimliğinin bir diğer avantajı da teknik servis desteği. Cihaz arızalandığında teknik servisten randevu alırken Apple kimliği üzerinden kolayca randevu alınabiliyor.

Apple Kimliği Nasıl Oluşturulur?

iPhone, iPad, Mac ya da iCloud internet sitesinden kendinize bir Apple kimliği oluşturabilirsiniz. Bir e-posta adresi ve benzersiz bir şifre oluşturduktan sonra geri kalan tüm bilgileri istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Apple Kimliği Nasıl Silinir?

Apple kimliği sadece Apple cihazlarda kullanılır. Herhangi bir Apple cihaz kullanmayacaksanız ve ileride de kullanmayı düşünmüyorsanız Apple kimliğinizi ve içindeki tüm bilgileri silmeniz mümkün. Silme işlemi sonucunda Apple hizmetleri ile tüm ilişkinin kesileceğini ve kayıtlı olan her şeyin tamamen ortadan kalkacağını unutmayınız. Bu sebeple Apple kimliği silme işlemi öncesinde verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ediyoruz.

Buraya tıklayarak açılan sayfadan Apple kimliğinizle giriş yapın ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı onaylayın. Sistem daha sonra sizi adım adım yönlendirecek. Son adımı da uyguladığınızda Apple kimliği tamamen silinmiş olacaktır. Bu işlemin geri dönülemez olduğunu lütfen unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir