APK Nedir? APK Oyun ve Uygulama Nasıl Yüklenir?

APK

APK nedir? APK oyun ve uygulama nasıl yüklenir sorularını sizler için detaylı olarak cevapladık.

APK Nedir?

Android işletim sistemine sahip bir cihazınız varsa büyük ihtimalle belli bir noktada APK ifadesi karşınıza çıkmıştır. Genelde Google Play gibi uygulama mağazalarından bağımsız olarak indirilen bu tür dosyalar Android kullananların sık sık tercih ettiği bir yöntemdir. Peki APK dosyası nedir? APK dosyası nasıl yüklenir? Yazımızın devamında tüm detaylarıyla öğrenebileceksiniz.

Android Package Kit kelimelerinin kısaltılmış hali olan APK mobil uygulamaların dağıtımında ve kurulumunda Android işletim sisteminin kullandığı paket dosya formatıdır. Windows (PC) işletim sisteminin yazılım yüklemek için bir exe uzantılı dosya kullanmasına benzer olarak APK dosyaları da aynı işlevi Android için yapmaktadır.

APK Farklı Amaçlar İçin Tercih Ediliyor

Google Play gibi mağazalardan uygulama indirdiğinizde aslında APK dosyası indirmiş olursunuz. Daha sonra bu dosya APK dosyası ile sisteminize kolaylıkla kurulur. Ancak birçok kullanıcı Google Play‘den indirdikleri uygulamanın aslında APK olduğunu bilmez. Bundan dolayı APK uzantılı dosyalar kullanıcılar için genelde farklı amaçlar için tercih ediliyor.

APK Dosyalar Neden Kullanılıyor?

APK dosyalarının tercih edilme sebeplerinin başında Google Play’de bulunan uygulamaların bazıları bölge kısıtlaması sebebiyle Türkiye’de kullanıma sunulmaması oluyor. Ayrıca güncellemeden sonra gelen özellikleri beğenilmeyen bir uygulamanın daha eski bir sürümünü yüklemek için de kullanılabiliyor. Bu gibi durumlarda APK dosyaları gerçekten de çok faydalı olabiliyor.

Ayrıca APK uzantılı dosyalar Türkiye dahil dünya genelinde genelde Google Play gibi mağazalarda ücretli olan yazılımlara ücretsiz sahip olmak için de tercih ediliyor. Ancak ücretli uygulamalardan sahibinden izinsiz değişiklikler yapıp kullanıcılara ücretsiz sunulduğunda bu tür uygulamalar korsan olarak ifade ediliyor.

Bundan dolayı korsan olarak isimlendirilen yazılımları kesinlikle tercih etmeyin. Çünkü bu tür APK dosyasını cihazınıza indirdiğinizde sadece uygulama inmeyecektir. Bazı kötü yazılımlar da cihazınıza inerek güvenliğiniz ve verileriniz üzerinde ciddi risk oluşturacak.

APK Dosyası Nasıl Yüklenir?

APK uzantılı dosyaları indirmek için güvenliğinden emin olduğunuz bir APK indirme sitesi bulmanız çok önemli. APKMirror veya APKPure benzeri platformları tercih edebilirsiniz. Çünkü nereden geldiği bilinmeyen APK dosyaları herhangi bir güvenlik kontrolünden geçmez. Bundan dolayı Google Play dışında indirilen APK dosyalarının cihazınız için her zaman potansiyel bir tehdit olduğunu da unutmamalısınız. Akıllı telefonunuzda her zaman Antivirüs programı bulundurmanız daha sağlıklı olur.

APK Yükleme Nasıl Yapılır?

1.Adım: İndireceğiniz APK dosyasını cihazınıza yüklemek için “Bilinmeyen Kaynaklara İzin Ver” seçeneğini aktif etmelisiniz. Eğer bu işlemi daha önce yaptıysanız tekrar yapmanıza gerek yok.

2.Adım: Akıllı telefonunuzun Google Play haricindeki kaynaklardan uygulama yüklemesine izin vermek için Menü > Ayarlar > Güvenlik adımlarını takip edin ve “Bilinmeyen Kaynaklar” seçeneğini aktif edin. Bu adımlar cihaz modeline göre değişiklik gösterebilir.

3.Adım: Üstteki işlemleri tamamladıktan sonra güvenliğinden emin olduğunuz bir siteden APK dosyasını indirin. Bu APK dosyası cihazınızdaki “İndirilenler” klasörüne kaydedilir. Bunu yapabilmek için dosya yöneticisini kullanmalısınız.

4.Adım: APK dosyasının konumunu bulduktan sonra üzerine tıklayarak kurulum işlemini yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir