Android Telefonunuz Sahte Olabilir

Android telefonların klon veya sahte olup olmadığını ortaya çıkarabilen AnTuTu Officer uygulaması Google Play‘de yayınladı. Detaylar haberimizde.

android-telefon

Android işletim sisteminin açık kaynaklı olması bazen dezavantajlı olabiliyor. Merdiven altı telefon üreticisi olarak tanımladığımız üreticiler, büyük firmaların amiral gemisi modellerini birebir taklit ederek daha uygun fiyatla satışa sunabiliyor.

Örnek vermek gerekirse Galaxy Note 2 görünümlü birçok sahte cihaz piyasada dolaşıyor. Bu sahte cihaz aynı Galaxy Note 2 görünümünde ve TouchWiz arayüzünü kullanıyor. Ancak donanım bölümünde sahte Note 2’ler çuvallıyor. Exynos 4412 işlemci yerine daha uygun fiyatlı MediaTek veya farklı işlemciler sahte Note 2’lerde yer alıyor.

Galaxy Note 2 gibi piyasada birçok sahte Android cihaz bulunuyor. Peki aldığınız cihazın orijinal yada sahte olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Performans testleri için uygulama geliştiren AnTuTu bu konuya açıklık getirmek için AnTuTu Officer uygulaması ile karşımıza çıkıyor.

antutu-officer

Bu uyarıyı alıyorsanız cihazınız sahte demektir.

Google Play’de yer alan AnTuTu Officer uygulaması cihazınızın sahte olup olmadığını test edebiliyor. Uygulamanın kullanımı ise çok basit. Önce AnTutu Officer’ı buraya tıklayarak Android cihazınıza indirin. Daha sonra y.antutu.com sitesindeki QR kodu uygulamaya okutun. Bu işlem sonucunda cihazınızın sahte yada klon olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir