Android O İle Gelecek Yenilikler

Google‘ın yeni mobil işletim sistemi Android O ile birçok yenilik geliyor. Devrim niteliğindeki Android O güncellemesi ile gelecek olan yenilikleri sizler için derledik.

Android O geçtiğimiz günlerde geliştirici sürümü ile kullanıcılara sunulmuştu. 17-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Google I/O etkinliğinde tanıtılacak olan Android O hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için bir araya getirdik.

Yeni sürüm adındaki O harfinin açılımının Oreo olacağı birçok kişi tarafından tahmin ediliyor. Android Oreo ile birlikte kullanıcılara birbirinden yeni özellikler sunacak olan Google, kaliteli bir Android deneyimi için oldukça titiz bir çalışma yürütüyor.

Android için devrim niteliğindeki bir güncelleme olacak Android 8 ile gelecek yenilikleri sizler için derledik. Android Oreo ile ne gibi yenilikler bizi bekliyor?

Android O İle Ekstra Pil Tasarrufu

Android, yeni sürümü ile kullanıcılarına sunacağı en büyük yeniliklerden birisi, arka plandaki uygulamaları sınırlandırarak. BU sayede ekstra pil tasarrufu sağlanacak. Marshmallow sürümüyle ortaya çıkan ve daha sonrasında ise Nougat güncellemesi ile geliştirilen Doze modu, Android O ile başka bir boyuta taşınacak.

Doze modu, akıllı telefonunuz uykuda iken, ekran kapalıyken ve şarj olmuyorken devreye giriyor arka planda çalışan uygulamaların tükettiği batarya miktarını minimuma indirmede oldukça yardımcı oluyor.

Son zamanlarda dert yandığımız pil sorununu çözüme kavuşturmayı hedefleyen Google, yeni Android sürümü ile birlikte arka plandaki uygulamaları sınırlandıracak. Android O ile birlikte sadece belirli uygulamalar arka planda açık kalacak. Kısaca arka plandaki uygulamalar ciddi bir şekilde sınırlandırılacak.

Bildirimler İyileştirilecek

Bildirim ekranı üzerinde sürekli iyileştirme güncellemeleri yayınlayan Google, Android O ile birlikte bildirim ekranında ciddi anlamda düzenlemeler yapacak.

Yeni bildirim ekranından bahsedecek olursak, Android O ile gelen bildirimleri farklı kategorilere ayırmak mümkün olacak. Örneğin teknoloji içerikli bir mobil uygulamadan gelen bildirimleri, teknoloji haberleri isimli kategoriye aldıktan sonra, gelen bildirimleri teknoloji haberleri şeklinde görünecek.

Böylelikle gelen bildirimlerin nereden geldiğine tek tek bakmaktansa, kendi ayırdığınız kategorilerden rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Kısacası yeni bildirim ekranı ile birlikte meydana gelen karışıklıklar ortadan kaldırılmış olacak.

Otomatik Doldurma İle Zaman Kazanın

Android O ile birlikte gelecek olan bir diğer yenilik ise, kullanıcılara işlerini seri bir şekilde yürütmesine olanak sağlayacak.

Google’un kullanıcılarına sunacağı bu yeni özelliğe baktığımızda, bir tür şifre yöneticisine benzer bir işleyişe sahip olduğunu görmekteyiz. Giriş bilgileriniz ve bu tür tekrarlanan bilgileriniz, ayrı sunulacak API sayesinde otomatik olarak doldurabileceksiniz.

XML Yazı Fontları

Kullanıcıların Android’i tercih etmelerinden ki en büyük etkenin, Android’in kullanıcılara sunmuş olduğu kişileştirme özgürlüğü diyebiliriz.

Android O ile birlikte kullanıcılar, XML yazı fontları üzerinden, kendi klavyelerini rahatlıklar kişileştirebilecekler. Android kullanıcılarının akıllı telefonlarını kendi zevklerine göre dizayn etmeleri için kolaylıklar sağlamaya devam ediyor.

Adaptif Hale Getirilmiş İkonlar

Android kullanıcıları Oreo, ile birlikte adaptif hale getirilmiş ikonlar ile karşılaşacaklar. Bu yeni ikonlar akıllı telefonunuzun arayüzüyle rahatlıkla uyum sağlayabilecek.

Yeni güncelleme ile daha tutarlı hale gelen bu ikonlar, akıllı telefonunuzun modeline göre farklılık gösterecek. Android başlatıcınızın içerisinde simgeler, uygulama kısayolları, ayarlar ve paylaşım diyaloglarında yeni animasyonlar ekleneceğini de belirtelim.

Uygulamalar İçin Geniş Gamut Renk Seçenekleri

Android O, DCI-P3, Adobe RGB, ve Pro Photo RGB renk seçeneklerini desteleyecek. Bu da şu anlama geliyor ki, cihazdaki uygulamalara özel olarak farklı renk profilleri oluşturulacak.

Cihazın geniş renk gamutundan yararlanacağınız bu özellik sayesinde, daha canlı renkler sizi bekliyor. Kullanacağınız uygulamaya göre değişecek bu renk profilleri yeni Android’in büyük özellikleri arasında yerini alıyor.

Ses ve Bağlantı

Android kullanıcılarının yoğun isteklerini dikkate alan yetkililer, Android O ile birlikte hi-fi ses codec’lerini desteleyecek. Söz konusu codec bileşenine örnek olarak Sony‘nin LDAC‘ni örnek gösterebiliriz. Yeni Oreo sayesinde, Bluetooth ile bağlandığımız cihazlarından yüksek kaliteli müzikler dinleyebileceğiz.

Bunun dışından bağlantı alanında da büyük yenilikler sunacak olan Oreo, Neighbor Awareness Networking (NAN) adı verilen bağlantı özelliği sayesinde, internet erişim noktası olmadan bu tür aletlere, Wi-Fi ağı üzerinden iletişim sağlanabilecek.

Klavye Gezintisi

Yeni Android ile gelecek klavyelere göz atacak olursak, yetkililer arayüz boyunca bizlere daha rahat gezinmemize oldukça yardımcı olacak.

Google, klavye navigasyonu için yeni ok ve sekme için özel öngörülebilir modeller tasarladığını belirtti. Aradığımız şeyi kolayca bulabilmemiz için ve arayüz içinde hızlı bir şekilde gezinmemiz için geliştirilen bu yeni klavyeler oldukça kullanışlı olacak.

Yüksek Performanslı Ses İçin Yeni API Eklenecek

Devrim niteliğinde ki bu güncelleme sayesinde Android kullanıcılarına, uygulama arasında yapacakları geçişler sırasında, yüksek performanslı, düşük gecikmeli ses kullanıma yeni eklenecek API sayesinde olanak sağlanacak.

Çoklu Pencere Hataları Düzeltildi

Çoklu pencere deneyimini daha da geliştirilecek olan yetkililer, yeni sürüm ile birlikte çoklu pencere ile ortaya çıkan hataları düzeltecek.

Daha istikralı çoklu pencere deneyimi için özel olarak bir API sunacak olan Google, WebView hataları tek tek gözden geçirerek çözüme kavuşturacak.

Picture in Picture Modu

Yazının başından beri Android’in çoklu pencere özelliğini geliştireceğinden bahsettik. Android kullanıcılarına sunduğu PiP (Picture in Picture) ile çoklu pencere moduna farklı bir anlayış katacak.

PiP modu sayesinde kullanıcılar, akıllı telefonunda bir şeyler izlerken bir yandan, arkadaşlarınızla kolaylıkla mesajlaşabileceksiniz. Oldukça kullanışlı hale gelecek olan çoklu pencere modunun, tablet kullanıcılarına da sunulacağı açıklandı.

Akıllı telefonunuzun veya tabletinizin, en / boy oranını tanımlayan PiP modunda, izlediğiniz videoyu ekranınızın farklı bir köşesine atıp, diğer bir köşeden de başka bir işinizi yürütebileceksiniz.

 174 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir