Android Auto Nasıl Kullanılır?

Android Auto

Android Auto nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

Android Auto Nedir?

Android akıllı telefonu olan ve araç kullananlar Android Auto nasıl kullanılır? sorusunun cevabını merak ediyor. Birçok kullanıcı Android Auto yazılımının Türkiye‘de kullanılamadığını düşünüyor. Ancak sahip olunan akıllı telefon ve otomobil modeline göre kullanımda farklılıklar oluşabiliyor. Bu nedenle bazı kullanıcılar otomobillerinde Android Auto’nun keyfini çıkarırken bazıları yalnızca Bluetooth bağlantısı ile arama ve müzik özelliklerini kullanabiliyor.

Yazıya başlamadan önce Android Auto Türkiye’de var mı? sorusunu ele almak gerekiyor. Bu sorunun cevabı ise evet. Ancak bazı akıllı telefonlarda Android Auto’nun eklenmemiş olması özelliğin kullanımını imkansız hale getiriyor. Ayrıca Google Play’den Android Auto indirilmek istendiğinde Türkiye için bu öğe ülkenizde kullanılamıyor. uyarısı çıkıyor. Bu sebeplerle bazı kullanıcılar Android Auto APK’sını indirerek Android cihazlarına kuruyor.

Android Auto Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

Android Auto’yu kullanabilmek için ilk olarak Android Auto destekleyen bir otomobile sahip olmanız gerekiyor. Birçok otomobilin gelişmiş multimedya özellikleri olsa da bazıları Android Auto’yu desteklemiyor. Bu nedenle desteğe sahip olmayan multimedya sistemlerinde Android Auto’yu kullanmak mümkün olmuyor. Ayrıca kullanıcıların sahip olduğu Android cihazlarında Android Auto’nun da yer alması gerekiyor. Bu iki destek sağlandığında gereken şartlar sağlanmış oluyor.

Temel olarak Android Auto nasıl kullanılır? sorusunun cevabını vermiş olduk. Ancak birçok kullanıcının isyan etmesine neden olan ve Android Auto’nun Türkiye’de çalışmamasına sebep olan nedenlere de göz atalım. Bunlardan ilki Android modellerinde gömülü olarak gelen Android Auto desteğinin bazı modellerde bulunmaması. Hazır olarak modellerde bulunmayan destek sebebiyle otomobil ekranlarında Android kullanımı sağlanamıyor.

Gömülü olarak gelmeyen Android Auto’yu elle kurup kullanmak için ise Google Play’e başvurmak gerekiyor. 2015 yılından itibaren kullanıcılarla buluşan Android Auto’nun Türkiye desteği mağaza üzerinde hala sağlanamadı. Bu da kullanıcıların mağdur olmasına neden oluyor.

Mağazadan yazılımı indiremeyen kullanıcılar için APK kurulumu alternatifi var. Bazı internet sitelerinde bulunan APK’lar ile Android Auto deneyimi otomobillerde sağlanabiliyor. Ancak indirilen APK’ların ne kadar güvenli olduğu bilinemiyor. Bu nedenle bazı kullanıcılar güvenlik nedeniyle APK indirmeye sıcak bakmıyor.

Google Play’den İnmiyorsa Bazı Kullanıcılar Nasıl Kullanıyor?

Yazının başında da ifade ettiğimiz gibi bazı Android modellerinde bu özellik gömülü geliyor. Özellikle cihazların Android 10 versiyonuna geçmesi ile gömülü olan desteğin daha fazla olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle bazı şanslı Android kullanıcıları, otomobillerinin multimedya sisteminden cihazlarını kontrol edebiliyorlar. Android Auto’nun internet sitesinde hangi marka ve model otomobillerde destek olduğu belirtiliyor.

Android versiyonunuzun ve otomobilinizin Android Auto desteğine sahip olduğunu öğrendiğinizde yapılacak işlem çok kolay. Otomobiller kablolu ve kablosuz olarak 2 farklı yöntemle Android Auto desteği sunuyor. Eğer otomobiliniz kablosuz (Bluetooth) aracılığı ile Android Auto sunuyorsa, cihazınızı bağladıktan sonra multimedya sisteminden Android Auto’yu başlatmanız gerekmektedir. Başlatmak için aracınızın durmuş pozisyonda ve el freni çekili halde olması gerekebilir. Bunun için multimedya sistemi ve cihazınızda sizi yönlendiren mesajlar karşınıza çıkacaktır.

Eğer otomobilinizdeki multimedya sistemi kablolu bağlantı destekliyorsa, kabloyu bağladıktan sonra multimedya sisteminden Android Auto’yu başlatmanız gerekmektedir. Kablolu bağlantı için de aynı şekilde aracınızın durmuş pozisyonda ve el freni çekik halde olması gerekecektir. Ayrıca cihazdan Android Auto bağlantısına izin vermek gerekir.

Android Auto’da Google Asistan Desteği de Sunuluyor

Android Auto başlatıldıktan sonra multimedya sisteminde desteklenen uygulamalar kullanılabiliyor, arama yapılabiliyor ve gelen mesajlar görüntülenebiliyor. Ayrıca otomobillerin olmazsa olmazı diyebileceğimiz müzik dinlenebiliyor. En büyük kolaylık da Google Haritalar desteği ile navigasyon ayarlaması yapılabiliyor. Daha büyük ekranda olan harita sayesinde navigasyonla yolculuk daha kolay oluyor. Google Asistan desteği ile de sesli komut özelliği kullanılabiliyor. Böylelikle araç kullanımı esnasında ele telefon almaya gerek kalmamış oluyor. Android Auto kullanırken gelen mesajları da Google Asistan’a okutma imkanı sunuluyor. Ayrıca sesli komutla mesaj yazılarak gönderim sağlanabiliyor.

Android Auto’da Google uygulamaları olduğu gibi 3. parti uygulamalar da kullanılabiliyor. Ancak bu uygulamaların Android Auto için desteklerinin olmaları gerekiyor. Şimdilik çok fazla sayıda uygulamanın bu özelliği desteklediğini söylemek pek de mümkün değil.

Android Auto’yu kablolu bağlantı ile kullanıyorsanız akıllı telefonunuz aynı zamanda şarj da oluyor. Bu sayede sürekli batarya kullanımı mümkün oluyor.

Android Auto Destekleyen Araçların Listesi

Otomobilinizin Android Auto desteğine sahip olup olmadığını buraya tıklayarak açılan sayfadan kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir