okey oyna

Android 12 İle Çift Dokunma Özelliği Geliyor

Android 12

MobileSyrup sitesinde yer alan habere göre Android 12 ile çift dokunma özelliği gelecek.

Çift Dokunma Özelliği Android 12 İle Geliyor

Google‘ın Android 11’in geliştirici önizleme sürümünde test ettiği çift dokunma özelliğinin Android 12 ile geleceği iddia edildi. Android 12’de yer alacak bu özellik Android 11’deki özelliğe göre bazı geliştirmeler de içerecek.

Google geçen yıl Android 11 geliştirici önizleme aşamasında işletim sistemine çift dokunma (double tap) hareketini eklemeyi istiyordu. Bu özellikle akıllı telefonun arka kısmına dokunarak cihazda bazı işlevler gerçekleştirilebilecekti.

Ancak Google bu planını Android 11’de uygulamaya koymadı. Görünüşe göre bu plan tamamen rafa kaldırılmış değil. MobileSyrup sitesinde yayınlanan habere göre çift dokunma özelliği Android 12 ile birlikte tekrar gelebilir.

Çift Dokunma İlk Olarak Android 11 Columbus’da Yer Almıştı

Bu özellik ilk olarak Android 11 Columbus kod ismiyle çıktığında Google Asistan‘ı çalıştırabiliyor ancak bunun yerine farklı alternatifler de seçilebiliyordu. Bu özellik Android 12 ile Google’ın Pixel cihazlarına gelebilir.

Peki Android 12 ile gelecek olan çift dokunma özelliği ile neler yapılabilecek? İddialara göre Google Asistan aktifleştirilebilecek, ekran görüntüsü alınabilecek, oynatılan videolar durdurulup devam ettirilebilecek ve bildirim çubuğu açılabilecek ya da son uygulamalar penceresi açılabilecek.

Android 12 ile gelecek olan çift dokunma özelliği, Android 11’dekine göre daha gelişmiş olacak. Örneğin sadece sert dokunuşların algılanması için hassaslık ayarı yapılabilecek. Ayrıca bu özellik devre dışı bırakılabilecek.

Google Bu Özelliği Bir Kez Daha Erteleyebilir

Google, Android 11 geliştirici önizleme sürümünü geçen sene Şubat ayında kullanıma sunmuştu. Android 12 için de benzer bir süreç izleyeceği düşünülürse çift dokunma özelliğinin Android 12’de tekrar ortaya çıkma ihtimali var. Ancak Google bu özelliği bir kez daha erteleyebilir. Dolayısıyla bu özelliğin gelip gelmeyeceğini ilerleyen süreçte göreceğiz.

 294 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir