okey oyna

Amazon Uzaydan İnternet Projesine Başlıyor

Amazon Uzaydan İnternet Kuiper Projesi

Amazon firmasının geliştirdiği uzaydan internet projesi FCC‘den resmi onay aldı.

Amazon Kuiper Projesi Onaylandı

Amazon şirketinde çalışmaları devam eden uzaydan internet projesi ile ilgili kritik bir gelişme yaşandı. Bu gelişme ile artık Amazon, uydular ile internet dağıtımı konusunda SpaceX şirketi ile resmi olarak rekabete başlamış oldu.

ABD’nin iletişim ile ilgili yetkili kurumu olan FCC yani Federal İletişim Kurulu, bir süre önce Amazon’un uzaydan internet projesi için yetki iznini onayladı. Amazon firması bu yetkiyi aldığı için, uzaya göndereceği uydularla internet dağımı yapabilecek.

Amazon’un Kuiper Projesi olarak adlandırdığı yeni internet dağıtım ağı ile ilgili çok fazla detay açıklanmadı. Şimdiye kadar açıklanan bilgilere göre ise 3 bin 236 adet uydudan oluşan bir ağ kurulması hedefleniyor. Bu uyduların yörünge üzerinde 3 farklı konumda sıralanmasının planlandığı ifade edilmişti.

Amazon şirketi 2026 yılında toplam uydu miktarının yarısı ile uzaydan internet dağıtımına başlayabilecek. Projenin 2029 yılına kadar devam edeceği açıklandı.

Bilindiği gibi Elon Musk önderliğindeki SpaceX şirketi de uzaya göndermeye başladığı uydularla, tüm dünyaya internet bağlantısı ulaştıracak bir proje üzerinde aktif olarak çalışmalarına devam ediyor. FCC’nin onayından sonra şimdi de SpaceX’e Amazon’da eklenmiş oldu.

Okey Oyna
 1.238 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir