Alev Çalısı; Yapraklı Çitlerin Öncü Bitkisi Enfidan.Com’da

Alev Çalısı

Doğanın kendisini yenilemesi, bahçelerinizin veya mekânlarınızın yeşillik alanlarının daha estetik ve doğa ile iç içe olması için yapılan en güzel uygulamalardan biri fidan dikmektir. Dikilen her fidan ile dünya üzerine yeni bir nefes olma şansınız olmaktadır.

Fidanlar kendi içlerinde sınıflara ve çeşitlere ayrılmaktadır. Meyve fidanları, süs fidanları, ağaç fidanları gibi kategorilere ayrıldıkları gibi kendi içlerinde de sınıflara ayrılmaktadır. Bireyler kullanım alanlarına göre bu fidanları seçme imkânına sahiptir.

Fidan yetiştirmek büyük sabır ve gayret isteyen bir alandır. Günümüzde en çok tercih edilen fidan türlerinden biri dış mekânlar için seçilen süs fidanlarıdır. Bu fidan çeşitleri ile hem doğayı canlandırmakta hem de estetik bir görüntüye kavuşturmaktadır.

Süs Bitkilerinin Özellikleri

Süs bitkileri yaprakları, çiçekleri ve farklı farklı çeşitleri ile görsellik sunan bitkilerdir. Süs bitkileri peyzaj mimarisinde en çok kullanılan bitki türleridir. Süs bitkileri, kendi içlerinde sınıflara ayrılmaktadır. Bunlar; kesme çiçekli süs bitkiler, dış mekân süs bitkileri, iç mekân süs bitkileri, doğal çiçek soğanları olmak üzere kendi içlerinde ayrılırlar.

Süslemesi yapılacak mekâna göre süs bitkisi seçimi yapılmaktadır. Mekâna uygun bitki seçimi, bitkiye göre ekim şekli, ekildikten sonra bitkiye uygun bakım şekli ve bu uygulamaların düzenli olarak yapılması önemlidir.

Süs bitkilerinde en çok kullanılan türlerden biri çit bitkileridir. Genel olarak yol kenarlarında veya alan sınırlamalarında kullanılan çit bitkiler sayesinde yol kenarlarında dahi görsel bir şölen yaşanmaktadır. Çit bitkilerinde görsellik alanında zengin olan alev çalısı bitkisi çok fazla tercih edilmektedir.

Dış Mekân Süs Bitkilerinin Önemi

Mekânların kalitesinin yansıtan en nemli özelliklerden biri görselliktir. Bir mekâna dışarıdan görsellik katan en önemli unsur ise çiçeklerdir. Peyzaj mimarları sayesinde estetik bir şekilde dikimi yapılan çiçekler ile mekânlar olumlu izlenim yaratmaktadır.

Dış mekân süslemelerinde doğru süs bitkisi seçimi, alanında uzman üreticiden yapılmalıdır. Alanında uzman bitki yetiştiricileri tarafından üretilen süs bitkileri doğru bakımları ile hem daha canlı hem de daha dayanıklı olmaktadırlar. Her bitkinin özellikleri ve toprak yapısı farklıdır. Bu yüzden süs bitkisi alacak üreticiler ekecekleri alana göre uygun süs bitkileri almaları gerekmektedir. Bunun için profesyonel destek almalı ve doğru seçim yapılmalıdır.

Süs bitkilerinin doğru seçim ve bakımıyla hem çitleriniz, hem bahçeleriniz hem de mekânlarınızın içi doğa ile iç içe estetik bir görünüme sahip olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.