ABD İle Çin Arasında Mars’a İlk Kim Gidecek Yarışı

Kızıl Gezegen Mars

Birçok alanda olduğu gibi uzay alanında da ABD ile Çin arasında Mars‘a ilk kim gidecek yarışı var.

ABD İle Çin Arasında Mars’a İlk Kim Gidecek Yarışı

Uzay ajansları son zamanlarda Mars görevlerini artırmaya devam ediyor. Bu alandaki en büyük ataklar ABD ve Çin’den geliyor. Ülkeler Mars ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmek için daha önce gezegene araç gönderdi. Ancak iki ülke bu konuda gizli bir rekabette.

2020 yılının Temmuz ayında Tianwen-1 uzay aracını Mars’a gönderen Çin ABD’nin Mars keşif aracı Perseverance ile bir yarış içinde. İki proje de Mars ile ilgili veri toplamak amacıyla kızıl gezegen‘de keşiflerini sürdürüyor.

Çin 10 Yıl İçinde Mars’da Mürettebatlı Bir Görev Yapabilmeyi Hedefliyor

ScienceAlert haber sitesinde yayınlanan raporlara göre Çin uzay ajansı önümüzdeki 10 yıl içinde Mars’a mürettebatlı bir görev göndermeyi hedefliyor. Firma bunun için de bir an önce Tianwen-1 gezginini geri getirip Mars projesini başlatmak istiyor. Son gelen bilgilere göre Çin ABD’den 2 yıl önce bu görevi yapabileceğine inanıyor.

Ayrıca NASA Mars keşif programı ile 2021 yılı Nisan ayından günümüze kızıl gezegen’de görevini yerine getiren Ingenuity helikopteri ile dikkatleri çekmeye devam ediyor. Mevcut görevin asıl amacı eski yaşama dair kanıtlar aramak ve bulmak. Bunu da Perseverance uzay aracı ve Ingenuity helikopteri ile yapıyor.

Gezegenden Toplanan Veriler Analiz Edilmesi İçin Dünya’ya Getirilecek

Araçlar gezegenden toplanan verileri analiz etmek için Dünya’ya getirecek. Bilim insanları böylece eski yaşamla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinecek. Ayrıca Ingenuity NASA’nın 2030 yılında gerçekleştirmeyi hedeflediği Mars gezegenine yapacağı ilk insanlı göreve daha iyi hazırlanmasına yardımcı olmak için gezegendeki koşullar hakkında da bilgi topluyor. Çin’in bu görevi daha önce yapıp yapamayacağı merak ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir