5G Nedir? 5G Hakkında Her Şey

5G

5G teknolojisi nedir ve 5G ile ilgili merak edilen tüm soruları sizler için cevaplandırdık.

5G Nedir? 5G Hakkında Her Şey

5G o kadar çok şey ifade ediyor ki çip satıcıları, operatörler ve cihaz üreticilerinin dillerinden düşmüyor. Kime sorduğunuza bağlı olarak 5G ile ilgili farklı şeyler duyabilirsiniz. Biraz yükseltilmiş 4G mobil geniş bant mı yoksa hizmetleri ve endüstrileri birbirine bağlayacak çok sayıda IoT cihazına güç verecek ve gelecekteki yeniliklerin omurga desteği olarak hizmet edecek teknoloji mi?

5G Tam Olarak Nedir? Bu Heyecana Değiyor mu?

5G nedir? 5G beşinci nesil mobil ağdır. 5G NR (Yeni Radyo), 4G LTE’nin yerini alan 5G’ye güç sağlayan hava arayüzüdür. 5G spesifikasyonu bir endüstri standartları kuruluşu olan 3GPP tarafından geliştirildi. Spesifikasyonun versiyon 15’i 2018’de, versiyon 16’sı Haziran 2020’de, versiyon 17’si Mart 2021’de tamamlandı, versiyon 18 Ekim 2022’de geldi ve versiyon 19 şu anda geliştirilme aşamasında. Versiyon 19, 6G’ye doğru ilerlemenin yolunu açtığı için özellikle ilgi çekiyor.

4G’ye benzer olarak 5G mobil geniş banda güç sağlayan hücresel bir mobil ağ. 4G’de bulunmayan ek radyo frekansı (RF) dalgalarını kullanır ancak temel prensip aynıdır. Ağlar hücrelere bölünmüştür ve cihazlar taşıyıcıya monte edilen bir düğümden yayılan radyo dalgalarına bağlanarak hücresel bağlantı elde ederler.

1G Analog Ağ 1980’li Yıllarda Hayatımıza Girdi

5G’nin 4G’ye göre en önemli avantajları artan kapasite, daha yüksek bant genişliği ve daha yüksek hız. Yaklaşık her 10 yılda bir mobil ağlar standart açısından bir teknoloji yükseltmesine tabi tutulurlar. 1980’lerin 1G ağları analog ağlardı.

2G Dijital Ağ 1991’de Piyasaya Sürüldü

2G GSM’nin piyasaya sürülmesi 1991’de büyük bir dönüm noktasıydı çünkü 2G ağları dijital ağlardı.

Örnek vermek gerekirse 2G ağları SMS mesajlaşma desteğini getirdi. 3 tür 2G ağı vardı: GSM, TDMA ve CDMA. 2G GSM ağları daha sonra GPRS ve EDGE (2.5G ve 2.75G) olarak ilkel ve yavaş mobil verileri getirdi.

3G Ağı 2001’de Kullanıma Sunuldu

İlk ticari 3G ağı 2001’de kullanıma sunuldu. 2G dijital sesli aramayı ifade ederken 3G mobil veriyi ifade ediyordu. 2G gibi 3G’nin de birden fazla versiyonu vardı: W-CDMA (küresel telefonlarda kullanıldı ve daha sonra HSPA olarak geliştirildi), UMTS ve CDMA2000 bunlardan bazıları. 3G ağlarının dünya genelinde yaygınlaşması oldukça uzun zaman aldı.

4G Ağı 2010’dan İtibaren Geldi

Daha sonra 2010 yılından itibaren 4G LTE ağları geldi. 4G hızlı, kullanılabilir mobil verileri gerçeğe dönüştüren standarttı. 100 Mbps veri indirme hızı hedefi vardı fakat günümüzde birçok 4G ağının indirme hızları tıkanıklık sebebiyle daha düşük.

Araç paylaşımı gibi yeni endüstrilerin kilidini açtı. IP tabanlı telefonu LTE üzerinden Ses (VoLTE) formatına getirdi. 4G LTE hem küresel 3G’nin (WCDMA/UMTS/HSPA) hem de EVDO Rev A’nın halefiydi. 4G ağları günümüze kadarkilerin en iyisiydi ve 4G özelliğine sahip akıllı telefonlar her zamankinden daha güçlülerdi.

4G, LTE Advanced tarafından yinelendi ve her yıl piyasaya sürülen yeni modem çipleri ile 4G’deki gelişmeler devam ediyor. Ancak sürekli artan veri gereksinimlerine 4G yetişemedi. 4G ağları sıkışmaya başladı ve daha fazla tüketici bunları kullandıkça veri hızları düştü. Yeni bir hücresel neslin zamanı gelmiş oldu.

5G Ağı 2019’da Gerçeğe Dönüştü

5G ağları ve modemleri 4 yıldır geliştiriliyor ancak ticari 5G ancak 2019 yılında gerçeğe dönüştü. 2020 yılında daha fazla 5G ağı kullanıma sunuldu ve daha fazla 5G cihazı piyasaya sürüldü. 5G dünya genelinde az çok ana akım ağ haline gelmiş oldu. Hatta henüz tam olarak bu seviyeye gelmediği bölgelerde bu durum hızla değişmeye devam ediyor. 4G ağlarının kullanıma sunulması az çok tamamlandı ve bundan dolayı operatörler dikkatlerini 5G’ye çeviriyorlar.

5G ifadesi geniş bir terimdir. Genel olarak aşağıdaki gibi 3 alanda uygulamaları vardır.

  • Mobil veri ve ses
  • Kurumsal çözümler
  • Nesnelerin interneti

Sürücüsüz Otomobiller ve Akıllı Şehirler

Akıllı telefon kullananlar için 5G ilk alanı ele alıyor. Sürücüsüz otomobiller, akıllı şehirler, medikal sektördeki kullanımlar, akıllı üretim ve akıllı makineler gibi pazardaki uygulamalarla işletme sektörü de şüphesiz bundan faydalanacaktır.

3. alan olan IoT (Nesnelerin interneti) ile ilgili telekomünikasyon ve mobil endüstriler yıllardır 5G’nin çok sayıda IoT cihazını birbirine bağlayacağını açıklıyorlar. Çevremizdeki her şey birbirine bağlı olacak gibi duruyor.

Bu ağlar aynı zamanda kablolu geniş bantla aynı düzeyde inanılmaz seviyede düşük gecikme süresi vaat ediyor. 4G ağları hiçbir zaman gecikmeyi kablolu geniş bant düzeylerine indirmeyi başaramamış olsa da 5G tam da bunu vaat ediyor.

5G İle Daha Az Kesinti ve Daha İyi Deneyim

5G ayrıca çok daha yüksek bant genişliğine ve ağ veri kapasitesine sahip. Testler birçok kullanıcının ağı kullanmaya başladığı 4G kadar yoğun görünmediğini gösteriyor. 4G ağlarına aşırı yüklenen operatörler için 5G gelişmiş hizmet kalitesini daha az kesinti süresini ve daha iyi bir müşteri deneyimini temsil ediyor.

Tüketiciler doğal olarak 5G’nin mevcut 4G LTE ağlarından çok daha hızlı olmasını bekliyorlar. Ancak durum bundan daha karmaşık. AT&T ve T-Mobile‘ın düşük bantlı 5G ağları gibi ağlar 4G ağlarından sadece biraz daha hızlı. Bazı durumlarda daha yavaş bile olabiliyorlar. 5G ağı mutlaka 4G ağından önemli ölçüde daha hızlı olacağı anlamına gelmez. Bunun nedeni her şeyin radyo frekansı spektrumu ile ilgili olması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir