4.5G Nedir? 4.5G Hakkında Her Şey

4G ihalesinin iptal edilip 26 Ağustos 2015 tarihine ertelenen 4.5G ihalesiyle hayatımıza giren 4.5G teknolojisi nedir? 4.5G’nin 4G’den farkı ne? 4.5G ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

4.5g

Kablosuz bağlantı teknolojilerinin hızla gelişmesi ile birlikte son olarak 5G çalışmaları gelişmiş ülkelerde devam ediyor.

4G gibi 3G teknolojisine de geç merhaba diyen Türkiye, günümüzde 3G’yi oldukça hızlı bir şekilde değerlendiren bir ülke. Son dönemde 3 taşıyıcılı 3G bağlantısı kullanılmaya devam ediyor.

Ancak 3G’nin ne kadar geliştirilse de 4G ya da 5G kadar hızlı olamayacağı biliniyor. Bu nedenle Türkiye’de de 4G çalışmalarının hızlandırıldığını hatta ihale aşamasına geldiğini biliyoruz.

4G ya da 5G İhalesi Değil 4.5G İhalesi

Bu durumun uzun süredir farkında olan yetkililer, geçtiğimiz aylardan itibaren 4G ihalesini konuşmaya başladı ve bununla birlikte Cumhurbaşkanı tarafından yapılan 5G açıklamaları ile kafalar iyice karıştı. Bir süre 4G mi yoksa 5G ihalesi mi yapılacak tartışmaları yapıldıktan sonra, yetkililer 4.5G kavramını ortaya atarak tartışmalara noktayı koydu.

Bugün gerçekleşen 4.5G ihalesi ile birlikte Türkiye’de önemli bir adım atılacak diyebiliriz. Zira gelişmiş ülkelerle aramızdaki açık, 4.5G ihalesi ile büyük oranda kapanacak. Peki, 4.5G nedir? Neden 4.5G ihalesi bu kadar önemli?

4.5G Nedir?

Ünlü mobil alt yapı firmaları Qualcomm‘un LTE Advanced dediği yüksek hızlı 4G teknolojisi, Huawei gibi üreticiler tarafından 4.5G olarak adlandırıldı. Global arenada bazı operatörlerin de 4.25G olarak adlandırdığı az da olsa görüldü.

Ülkemizdeki yeni 4G ihalesine de Huawei’nin alt yapı desteği vermesi bekleniyor.

Klasik 4G, 2011 yılından beri hayatımızda. 4G bilindiği üzere 100 Mbps’e kadar hız sunuyor. LTE Advanced ya da 4.5 G olarak adlandırılan yeni sistemlerin hızı ise 300 Mbps, hatta bazı özel çalışmalarla deneysel olarak 450 Mbps’e kadar hızlara erişilebiliyor.

5G’nin yaygınlaşmasına kadar, henüz geliştirme aşamasında olan IMT Advanced ile 1 Gbps hızlara 4G alt yapısıyla ulaşılması hedefleniyor. Tabi bunlar henüz deneysel rakamlar.

Yüksek Hız Alışkanlıkları Değiştirecek

Örnek olarak 4G ile dakikalarca sürede indirilebilen bir dosya, 4.5G ile saniyeler içinde indirilebilecek. Ancak tabi ki 5G ile sunulacak 1000 Mbps hıza, 4.5G ile ulaşılamıyor. Ek olarak 4G destekleyen tüm telefonların 4.5G ile uyumlu olduğunu hatırlatmış olalım.

4. Operatör de Geliyor

Bugün gerçekleşen 2.7 milyar euro değerindeki 4.5G ihalesinde Turkcell, Vodafone, Avea ve NetGSM markaları rekabete girecek. İhale kapsamında 20 frekans paketi açık arttırma ile satılacak. Bakalım ihale sonrasında, 4.5G’yi ne zaman kullanmaya başlayabileceğiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir