Yüzde Yüz Yerli Telefon Geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından yüzde yüz yerli telefon üretimi ile ilgili çalışmaların başlatıldığı açıklandı.

yerli-akilli-telefon

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz yerli telefon üretimi konusunda, en son açıklama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan geldi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, katıldığı Elektrik-Elektronik Sektörü Çalıştayı sonrasında, AA muhaberine yerli telefon ile ilgili bilgiler verdi.

Bakan Fikri Işık neler dedi?

Elektrik-Elektronik sektörünün daha fazla gelişmesini arzuladığını belirten Işık, bu sektörün diğer bir çok önemli sektöre katkı de sağladığını söyledi.

Ayrıca Elektrik Elektronik sektörü ile ilgili rakamları paylaşan Işık “Sektörün 2023’te 34 trilyona ulaşması öngörülen dünya ticaret hacminin yüzde 21’ini oluşturması bekleniyor. Bu çok ciddi bir rakam. Hazırlıklarımızı eksiksiz ve vakit kaybetmeksizin tamamlamalıyız” dedi.

Elektronik sektörünün getirdiği cari açık ile ilgili ise “Şu ana kadar 13.4 milyar dolar ihracata karşı, 24.6 milyar dolar ithalatımız var. Burada yerli üretimi artırma ihtiyacımız son derece gerekli.” şeklinde konuştu.

Bunun üzerine yerli akıllı telefon üretimi ile ilgili gelen soruya ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı “Bugün bir ton demir, bir iPhone etmemektedir.” şeklinde yanıt verdi.

Bakan daha sonra açıklamasına “Tübitak Başkanlığımız yerli cep telefonu geliştirilmesi amacıyla çağrıya çıktı. Bu çağrıyla destek verdiğimiz özel sektör firmaları tarafından tüm alt bileşenleri yerli olan akıllı telefon geliştirilmesi çalışmasına başladık” şeklinde devam etti. Ayrıca elektronik alanında teşviklerin de yeniden düzenleneceğini aktaran bakan bakanlar kurulunda imzalanan kararname ile elektronik alanda Türkiye’nin her yerinde yapılacak yatırımların “5. bölge teşviki’nden” faydalanacağını belirtti.

Yüzde yüz yerli telefon ne demek? Gerçekten yapılabilir mi?

Bir ürünün Türkiye‘de montajlanması ya da üretilmesi onu yüzde yüz yerli yapmıyor. Yüzde yüz yerli diyebilmemiz için en basit tabirle Türkiye’nin bir işletim sistemi yazması gerekiyor. (Android, iOS, Windows Phone, Symbian vs gibi)

Şu an akıllı telefon çalıştırabileceğimz, tamamen bize ait (bildiğimiz) kadarıyla bir işletim sistemi yok.

İşletim sistemine ek olarak System on Chip dediğimiz, halk arasında işlemci diye geçen en önemli kısım da Türkiye’de henüz üretilmemekte. Bu konu en zorlu konulardan biri.

Kamera sensörü, RAM modülü, depolama birimleri başta olmak üzere, akıllı telefonların içerisindeki pek çok üst seviye bileşene değinmiyorum bile.

O yüzden yüzde yüz akıllı telefon üretimi gerçekten oldukça zor bir durum. Apple dediğimiz ABD merkezli şirket bile, akıllı telefonlarını Çin‘de ürettiriyor. İşlemcisini kendisi tasarlıyıp onu da TSMC ya da Samsung gibi büyük üreticilere ürettiriyor.

Cari açık önemli bir sorun, yerli ürünlere tabiki de ağırlık vermeliyiz. Fakat yüzde yüz yerli akıllı telefon üreteceğiz demek çok ciddi bir iddia.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.