Yüzde 80 Metalden Oluşan Ötegezegen Keşfedildi

GJ 367b Ötegezegen

NASA‘lı bilim insanları TESS uzay teleskobunu ile yüzde 80 metalden oluşan bir ötegezegen keşfettiler.

GJ 367b Ötegezegen

Bilim insanlarının yeni keşfi yüzde 80’den fazlasının metalden oluştuğu bir ötegezegen. Bileşim olarak Merkür‘e benzeyen bu ötegezegen uzun zamandır pek de rastlamadığımız bilinen gezegenlere benzer bir tür keşif. Bu durum Güneş Sistemi’nin oluşum sürecinin olağandışı bir durum olmadığını ortaya koyuyor.

İlk olarak ötegezegenin ne olduğuna açıklayalım. Güneş Sistemi’nin dışında ve başka bir yörüngede bulunan gezegenlere denildiğini söylemek mümkün. Yeni keşif Dünya’dan 30 ışık yılı uzaklıkta ve GJ 367 isimli bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde konumlanıyor.

TESS Uzay Teleskobu İle Keşfedildi

Yeni gezegen NASA‘nın Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (Transiting Exoplanets Survey Satellite – TESS) görevi esnasında keşfedildi ve GJ 367b olarak isimlendirildi. TESS uzay teleskobu yörüngedeki gezegenin etkisi ile ortaya çıkan ışık hüzmelerini kısa aralıklarla görüntülüyor. Kullanılan verilerde 2 hafta boyunca her 2 dakikada bir yeni görüntü elde edildi.

Yeni keşfedilen ötegezegen yıldızının etrafındaki dönüşünü günün üçte birinde tamamlıyor. GJ 367b oldukça küçük bir hacme sahip ve yarıçapı Dünya’nın üçte biri kadar. Buna rağmen kütlesi Dünya’nın yarısından daha fazla. Bu da kütlesine oranla ağır olduğunu ortaya koyuyor. Santimetre küp başına 8 gramdan fazla düşüyor ve demirden daha ağır olduğunu ortaya koyuyor.

Ötegezegenin Yüzeyi Kayalık Olabilir

Yeni ötegezegen yörüngesinde olduğu gezegene oldukça yakın ve bu da ona yalnızca tek bir yönü dönük olarak dönüşünü tamamladığını gösteriyor. Sürekli bir yönü döndüğünden demirin erime seviyesine yakın olan 1.745 kelvin yüzey sıcaklığına ulaşıyor. Bu durum ötegezegenin yüzeyinin kayalık olması ihtimalini daha da artırıyor. Ancak silikon içeren birçok kayalık türü de benzer sıcaklıkta eriyor. Bilim insanları bu konuda şimdilik tam olarak emin değil.

NASA’lı araştırmacılar istatistikleri bir yapay zeka sistemine aktardılar. Bu işlemden sonra ötegezegenin Merkür’e oldukça benzeyen bir yapıda olduğunu tahmin ettiler. Ötegezegenin içeriğinin çoğunluğu ve yüzeyin yüzde 85‘ini kaplayan metal ve metalik bir çekirdek tespit edildiği düşünülüyor. GJ 367b Merkür’ün 1.5 katı yoğunluğunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir