Yerli Yumurta Tavuğumuz Ataks

Ataks

Ankara Tarım Araştırma Enstitüsü üretimi olan yerli ırkımız Ataks tavuğu, ülkemizde en çok kullanılan yumurta tavuğudur. Ülkemiz adına gurur kaynağı olan ataks ırkı İran, Irak, Azerbeycan gibi ülkelere de ihracatı yapılmaktadır. İç piyasa da ve dış piyasa da kendine yer kapan yerli ırkımız Ataks, tavukçuluk fuarlarında ciddi talep görmektedir. Tarım Araştırma bulduğu bu ırkı daha da geliştirip birkaç çeşidini daha çıkarmıştır. Atabey gibi başka bir ırkında üretimi vardır. Biz sizler için Ataks tavuğu özelliklerini anlatacağız.

Ataks Tavuğunu Diğer Irklardan Ayıran Özellikleri?

Ataks, yerli ırk olması ile tercihen en başta gelir. Bununla birlikte soğuk iklimlerde gösterdiği vücut direnci diğer ırklara göre fazladır. Soğuk iklim tavuğu olarak bilinir. Isı derecesinin düşük olduğu iç Anadolu ve doğu iklimine en uygun ırktır. Gezen ve Salma tavukçuluk kümes sistemleri genelde tam kapasiteli sistemli değildir. Dolayısıyla kümes içinde ki sıcaklık tavukların istediği seviyede olmamaktadır. Ataks tavuğu, kötü hava şartlarında yumurta performansını düşürmez ve yumurta üretimine devam eder. Hobi sınıfında yumurta üretimi yapan üreticilerde genelde Ataks ırkı tavuk kullanılır.

Ataks tavuğu, yem tüketimi konusunda diğer ırklara göre biraz fazla tüketim yapar, yumurta kabuk renkleri genelde krem ve gross renk dediğimiz renktedir. Köy yumurtası rengine birebir sahiptir. Bu sebepten ötürü de üreticilerin tercihi ataks olmaktadır. Ataks tavuğu siyah renge sahiptir, göğüs kısımlarında altın sarısı paçalar vardır. Bu da tavuğun dışarıdan bakıldığında gösterişli ve alımlı olduğunu gösterir. Ataks ırkının horozu plymouth dediğimiz çilli ırktır. Tarım Araştırma Enstitüsü tarafından bulunan bu ırk birkaç damızlık firmasında da üretimi vardır. Tarım Araştırma kendisi dışında üretim iznini verdiği ataksların civcivlerinde daha sonra üstlenen firmalar bir takım hileler yaparak ırk ile oynama gerçekleştirdi. Bu husus fark edilince Tarım Araştırma damızlık vermeyi bıraktı ve tamamen kendi üretimine devam etti. Özel sipariş doğrultusunda isim yazdırıp sıranızı alıp civciv alabilmektesiniz. Civcivlerin çıktığı gün marek ve ilt aşısı da Tarım Araştırma bünyesinde yapılmaktadır. Devlet tamamen kendi imkanlarıyla ürettiği bu ırkın tamamen arkasındadır.

Ataks Yarka Ne Demektir?

Tavukların yaşlarını sıralayan üretim şeması vardır. Bu şema civciv ile başlayıp tavuk ile biter. Halk arasında piliç diye söylenen durum ise civcivin palazlanıp bir tık büyümesidir. Yarka ise, tavuğun yumurtlamadan önceki halidir. Piliçten büyük, tavuktan küçük yani arasıdır. 16 haftalık ataks yarka diye bir çok aracı ve üretici pazarlama yapmaktadır. Ataks yarka adı altında satılan tavuklar genelde üreticilerin bilgisizliğinden küçük olarak satılır ve insanlar yanıltılır.

Ataks Tavuğu

Ataks Tavuk Satan Firma ve Üreticiler

Koçoğlu Tavukçuluk firması Türkiye’nin en büyük ataks yarka üreticisi pozisyonundadır. Tarım Kredi Koparatifi, İl ve ilçe tarım , Ziraat Odaları gibi bir çok devlet kurumuna yarka satışı yapmaktadırlar. Orijinal ve aşılı ataks yarka alımını bu firmadan gerçekleştirebilirsiniz. Ege Bölgesinde ki üretim tesislerine yerinde gidip ataks tavukları görüp sipariş verebiliyorsunuz. Kendi ürettikleri ataksları, kendi araçlarıyla sevk etmektedirler. Devlet Kontrollü ve Veteriner bakımında büyütülen ataks yarkalar, 16 haftalık üretim sürecinde 21 adet canlı ve cansız aşıdan geçer. Civciv döneminden yarka dönemine kadar bütün aşılar uygulanır ve belgelenir. Satış sırasında alıcı kişi veya firmaya bu belgeler sunulur ve teslim edilir. Canlı hayvan sevk sırasında il ve ile tarım izinleri alınır ve öyle gerçekleşir.

Ataks Yarka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir