Yerli ve Milli ULAQ SİDA Denize İndirildi

ULAQ SİDA

Türkiye‘nin ilk yerli ve milli silahlı insansız deniz aracı ULAQ SİDA denize indirildi.

Türkiye’nin ilk Yerli ve Milli Silahlı İnsansız Deniz Aracı

Meteksan ve Ares Tersanesi‘nin geliştirdikleri yerli ve milli silahlı insansız deniz aracı denize indirildi. Bir süre tecrübe seyirleri yapacak olan insansız deniz aracı, 1. çeyrek sonunda atış testlerine başlayacak.

Denize indirilen ULAQ SİDA’nın sahip olduğu teknik özellikler düşmana korku salıyor. 400 kilometre seyir menziline sahip olan silahlı insansız deniz aracı, 65 kilometre sürate ulaşabiliyor. Gelişmiş kompozit malzeme kullanılarak üretilen aracın sahip olduğu kriptolu iletişim ağı ise olası sızıntıların önüne geçilmesini sağlıyor. Gece ya da gündüz farketmeksizin görev yapabilen ULAQ SİDA, istihbarat toplama, eskortluk yapma, savunma ve saldırı gibi farklı görev türlerini yerine getirebiliyor.

Bu özelliklere sahip olan silahlı insansız deniz aracının, günümüzün en gelişmiş silahları ile de donatılması gerekiyordu. Bu noktada devreye ROKETSAN girdi. Firmanın ürettiği 4’lü lazer güdümlü silah sistemi Cirit ile Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (L-UMTAS) de ULAQ SİDA’ya entegre edilmiş. L-UMTAS’ın hem kara kara hem de deniz hedeflerinde kullanılabiliyor oluşu oldukça dikkat çekiyor.

Ares Tersanesi ve Meteksan’dan Ortak Açıklama

Silahlı insansız deniz aracının denize indirilmesi en çok da Ares Tersanesi ve Meteksan’ın göğsünü kabarttı diyebiliriz. Konu ile ilgili açıklama yapan firma CEO’ları şunları ifade ettiler;

“3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin Mavi Vatan savunmasının, deniz kıta sahanlığı‘mızın ve münhasır ekonomik bölge korunmasının ne kadar önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Bu kapsamda bizler de 2 özel şirket bir araya gelerek, milli menfaatlerimizi ön planda tutup tamamen öz sermaye yatırımları ile ULAQ projesine başladık ve yoğun faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Bunun savunma sanayisinde de bir örnek olduğunun bilincinde olarak büyük bir iş birliği halinde gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bundan sonra hedefimiz deniz testlerini tamamlayıp, güdümlü mermi atış testlerini icra etmek olacak. ULAQ’ın ilk tanıtımını gerçekleştirdiğimiz tarihten itibaren hem ülkemizden hem de dost ve müttefik ülkelerden önemli ilgiyle karşılaştık. Bu ilgi bizlerin de dünyanın en iyi insansız deniz araçlarını tasarlamak ve üretmek üzere büyük bir motivasyonla çalışmamızı sağlıyor. ULAQ’ın ilk tanıtımından itibaren desteklerini esirgemeyen Milli Savunma Bakanlığı‘mıza, Savunma Sanayii Başkanlığı‘mıza, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı‘mıza ve tüm vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir