Yerli ve Milli 5G 2021’de Aktif Olacak

5G

Yerli ve milli 5G teknolojisi 2021 yılında Türkiye‘de aktif olacak.

Yerli ve Milli 5G 2021’de Kullanıma Girecek

Türkiye 5G teknolojisine geçmeye hazırlanırken, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Ulaştırma ve Altyapı ile Sanayi ve Teknoloji bakanlıkları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile TÜBİTAK‘ın destekleriyle devam ettirilen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi‘nde sona gelindi.

Telekomünikasyon teknolojileri pazarında ürün ve hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren 10 şirketin bir araya gelmesi ile yerli 5G teknolojisi için kurulan Global Telekom ve Entegre Teknolojiler A.Ş. (GTENT) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Kayaduman, 2021 yılında frekans ihalelerinin yapılmasından sonra milli 5G kullanımının devreye alınacağını ifade etti.

İlyas Kayaduman, GTENT’te gelinen nokta ile ilgili “Sadece 5G teknolojisinde değil, tüm haberleşme teknolojilerinde Türkiye’nin ihracat kapısı olmayı amaçlıyoruz” dedi.

Mobil Haberleşme Pazarının %50’si Hedefleniyor

5G teknolojisine geçişte 10 milyar TL’lik Türkiye mobil haberleşme yatırım pazarının yüzde 45-50‘sine ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Kayaduman şu bilgileri paylaştı:

“2025’te 25 milyar dolara ulaşması beklenen küresel 5G altyapı pazarının yüzde 1’i, bölgesel pazarın yüzde 5’i ilk aşama hedeflerimiz. Proje kapsamında 5G Yeni Radyo, 5G Çekirdek Şebeke, Radyolink, OSS gibi ürünlerini yerli imkanlarla geliştirdik. Bu ürünlerin 2021 boyunca ilk versiyonlarını ticari kullanıma ve ihracata açacağız. 5G frekans ihalesi sonrası da mobil işleticilerin kullanımına hazır olacak.”

Yerli 5G şebekesi projesinin kritik bileşeni radyolink Ekim ayında test edilmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘ın katılımı ile demosu yapılan radyolink ile 12 kilometreden 4K çözünürlüklü görüntü başarılı bir şekilde aktarılmıştı.

4G ve 5G altyapılarının kritik bir parçası olan radyolink teknolojisinin yerli ve milli olması, veri güvenliği açısından çok önemli.

Yerli ve Milli Teknoloji Olmadan 5G İhalesi Yapılmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yerli 5G teknolojisi altyapısını kurmadan 5G’ye geçemeyiz. Bunun için tüm kurumlarımızın ve firmalarımızın etkin ve hızlı şekilde hareket etmesi şarttır” açıklamasını yapmıştı. Hükümetin konuya yaklaşımından dolayı milli teknolojinin gelişmesi tamamlanmadan GSM firmalarının beklediği 5G frekans ihalesinin yapılmayacağı ifade ediliyor.

Türkiye’deki GSM firmaları, kullanımda olan 4.5G teknolojisi için yılda 1.5 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapıyor. Bu rakamın 5G teknolojisine geçişten sonra katlanarak artması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir