Yerli Otomobilin Lityumu Türkiye’de Üretilecek

TOGG Yerli Otomobil Lityum

Yerli ve milli otomobilimiz TOGG‘da kullanılacak lityum Türkiye’de üretilecek.

Lityum Yerli ve Milli Kaynaklarla Üretilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yerli ve milli otomobilde kullanılacak lityumun Türkiye‘de üretileceğini açıkladı. Bakan Fatih Dönmez‘e göre Türkiye, söz konusu girişle ilk kez lityum üretmiş olacak.

Bakan Fatih Dönmez, yerli otomobil ve yerli otomobilde kullanılacak ekipmanlarla ilgili yeni açıklamalar yaptı. Bakan’ın açıklamalarına göre milli otomobilin bataryasında kullanılacak lityum, ithal edilmek yerine Türkiye’de yerli kaynaklarla üretilecek.

“Türkiye’de ilk kez lityum üretimine başlayacağız. Pilot tesiste lityum üretimini sağlamış olacağız. Bu tesisten sonraki planımız daha yüksek kapasiteli bir tesisi hayata geçirmek.” ifadelerini kullanan Fatih Dönmez, konu ile ilgili TOGG ile de görüştüklerini belirtirken şu şekilde konuştu.

Lityum Karbonatın Tonu 20 Bin Dolar

“Kendilerine, bataryada kullanılacak lityumun teminini yapabileceğimizi söyledik. 500 gram cevherden 0,1 gram lityum çıkaracağız. İthal ettiğimiz bir ürünü Türkiye’de üretir hale geleceğiz. Üretilecek lityum karbonatın tonu 20 bin dolar.”

İlk TOGG Modelleri 2022’de Banttan İnecek

Yerli otomobilin üretileceği TOGG fabrikasının temel atma töreni, geçen temmuz ayında atılmıştı. Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda, fabrikanın 2021 sonu ya da 2022 başında faaliyete geçmesi ve 2022 yılında da ilk TOGG modellerinin banttan inmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.