Yenilenmiş Akıllı Telefon Alınır mı?

Yenilenmiş Akıllı Telefon

Yenilenmiş akıllı telefon alınır mı sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

E-ticaret sitelerinde sıklıkla karşımıza çıkan yenilenmiş telefon nedir? Bu telefonlara güvenilir mi?Yeni bir akıllı telefon araştırırken özellikle de uygun fiyatlı olan ve üretimden kalkan bazı modellerde yenilenmiş gibi bir ifade yer alıyor. Bu konuda internette “yenilenmiş telefonda sorun yaşarsın, garantisi yoktur, memnun kalmazsın” gibi bazı yorumlarla da bilgi kirliliği oluşmuş.

Peki nedir bu yenilenmiş telefon? 2. el telefon ile aynı mıdır, yoksa farkları var mı? En önemlisi yenilenmiş telefon alınır mı? Aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını sizler için derledik.

Yenilenmiş (Refurbished) Telefon Nedir?

ABD başta olmak üzere birçok ülkede refurbished adı altında satılan yenilenmiş telefonların yaygınlığı oldukça fazla. Yenilenmiş akıllı telefonlar genelde kırılma, düşme ve çizilme gibi sebeplerden tamir görmüş, yazılım ve estetik olarak sıfıra yakın hale getirilmiş olarak tanımlanabilirler. Tamir görenlerin haricinde, herhangi bir sorunu olmayıp tüketici tarafından kutusunun açılmasından sonra iade edilen telefonlar da yenilenmiş kategorisine giriyor.

Yenilenmiş Telefon Nedir?

Yenilenmiş telefonlar Türkiye’de yasal olarak satışta. Ayrıca Ticaret Bakanlığı‘nın yetkilendirdiği yenileme merkezleri bile var. Bu merkezlerde donanımsal bir sorunu varsa mümkün olan en iyi şekilde tamiri yapılır, yazılımı sıfırlanır ve daha sonra alıcısına sunulmak üzere ambalajlanır. Yenilenmiş akıllı telefonlar en az 12 ay garanti kapsamına giriyorken, 2. ellerde ise böyle bir imkan sunulmuyor.

Yenilenmiş Telefon Almak Mantıklı mı?

Amiral gemisi olarak isimlendirebileceğimiz üst segment akıllı telefonların Türkiye’de en az 10 bin TL’den başlaması ve orta segment telefonlar için yaklaşık 4.000 TL ile 5.000 TL aralığında fiyatların normalleşmesi, bütçesi yeterli olmayan kullanıcıları normal olarak 2. el telefonlara ya da giriş segmentteki cihazlara yönlendiriyor. Ancak giriş segment dediğimizde, genelde kullanım kalitesi pek verimli olmayan cihazlarla karşılaşıyoruz.

Yenilenmiş Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu noktada yenilenmiş akıllı telefon, dikkate alınması gereken çok iyi bir alternatif diyebiliriz. Burada dikkat etmeniz edilmesi gereken en önemli konu telefonu satın aldığınız satıcı. Türk Standartları Enstitüsü tarafından TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi almış ve Ticaret Bakanlığı’nın yenileme merkezi olarak belirlenmiş firmalarca yenileme ve sertifikalandırma işlemi yapılarak satışa sunulan cihazları almaya özen göstermelisiniz.

Bakanlığın yetkilendirdiği satıcıların ürünlerini aldığınızda kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Yenilenmiş akıllı telefonlar tüm kontrolleri yapılmış, gerekli tüm bakım / onarım ve test işlemlerinden geçirilmiştir. Ayrıca tüm fonksiyonları çalışır, üzerinde çizik, darbe, soyulma ve aşınma izi bulunmaz. Yenilenmiş cihazların iç aksam, tuş ve fonksiyonları aynı kondisyonda olup tamamen çalışır durumdadır. Güvenilir bir satıcıdan almak olası bir sorun yaşamanız durumunda kanuni olarak sizi koruyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir