okey oyna

Yeni Türk Lirası simgesini kullanma rehberi

Türk Lirası’nın yeni simgesi 8 Eylül 2011’de başlayan yarışmanın sonucunda belli oldu. Anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay ve akılda kalıcı olarak nitelendirilen yeni simgeyi bilgisayarlarda, cep telefonlarında veya tabletlerde kullanabilmemiz için yapmamız gerekenler.

Windows’da yeni TL simgesini kullanma

Yeni TL simgesi için AbakuTLSymsSans adındaki yazı tipini yüklemeniz gerekiyor. TCMB tarafından sağlanan yazı tipini aşağıdaki ilgili bağlantıya tıklayarak yükleyebilirsiniz. Dosyayı çalıştırdığınızda yazı tipinin yüklenebilmesi için yönetici izni vermeyi unutmayın.

Bu işlemin ardından Başlat menünüze TL Simgesi Kısayolunu Etkinleştir isimli bir bağlantı eklenecek. Bu programı çalıştırdıktan sonra AltGr+T veya Ctrl+Alt+T kısayolunu kullanarak yeni TL simgesini yazabilirsiniz. Programın sistem uyarıları alanındaki simgesine sağ tıklayarak istediğiniz zaman kapatabiliyorsunuz.

Windows için TL simgesi

MacOS için TL simgesi

Android için TL simgesi

iOS için TL simgesi

Diğer platformlar ve kurulum yönergeleri (Pardus, Debian, Redhat) için bu bağlantıya tıklayınız.

Kaynak: Chip

 1.429 defa okundu

2 Yorum

  1. Bu işlem ile sadece word veya excel de yazabiliyorsunuz. İnternet explorer gibi bir tarayıcıda yazmayı denediğinizde sadece iki nokta koyuyor. Tarayıcılara nasıl entegre edileceği hakkında bilgi bulamadım. Böyle bir paylaşım olursa güzel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir