Yeni Nesil VR Gözlükler Geliyor

Yeni Nesil VR Gözlükler

Qualcomm firması yeni nesil VR gözlükleri üreticilere göndermeye başladığını açıklandı.

Qualcomm’dan Yeni Nesil VR Gözlükler Geliyor

Qualcomm şirketi yeni nesil XR2 ve XR2+ Gen 3 çiplerini VR gözlük üreticilerine ışık hızında göndermeye başladı. Teknoloji dünyasında kulaktan kulağa yayılan bu bilgi VR tutkunlarını oldukça heyecanlandırdırmayı başardı. Peki bu yeni nesil çiplerle VR gözlükler nasıl görünecek?

Kısa bir süre önce Roland Quandt (Project Matrix) ismi verilen bu yeni nesil AR / VR çipleri ile ilgili ilk bilgiler paylaşıldı. Bu çipler performansları ile göz kamaştırıyor. Özellikle de SXR2350 modeli 16 GB RAM, UFS 4.0 dahili depolama ve 4K ekran desteği sunacak. Yani VR deneyimimiz bir üst düzeye taşınacak.

Yeni Nesil VR Çipler Beklenenden Çok Daha Hızlı Gönderilmeye Başlandı

Qualcomm şirketi XR2 ve XR2+ Gen 3 çiplerini beklenenden çok daha hızlı bir şekilde üreticilere göndermeye başladı. Bu hız VR gözlük üreticileri için büyük bir avantaj sunuyor. Brad Lynch, Qualcomm’un SXR2350 çipini test ve entegrasyon amacıyla üreticilere göndermeye başladığını doğruladı. Bu çip Snapdragon X Elite’teki Oryon CPU’yu kullanacak ve enerji olarak daha verimli bir GPU’ya sahip olacak.

Şu anda yalnızca Meta Quest 3, XR2 Gen 2 çipini kullanıyor ve etkili bir performans sunabiliyor. Ancak X2 Gen 3R çipi ile gelecek olan VR gözlükler daha da etkileyici olacak. Bu çipin Meta Quest 4 gibi gelecekteki cihazlarda kullanılması amaçlanıyor. Ancak bu cihazların piyasaya sürülmesi için birkaç yıl daha beklemek gerekecek.

12 Eşzamanlı Kamera Desteği ve %15-20 Oranında GPU ve CPU Hız Artışı Sunuluyor

XR2+ Gen 2 çipi 4.3K çözünürlük, 12 eşzamanlı kamera desteği ve %15-20 oranında GPU ve CPU hız artışı sunuyor. Ancak gerçek devrim XR2+ Gen 3 ile olacak. Bu çip 3.840 x 3.840 çözünürlük desteği ile VR deneyimini kökten değiştirecek.

Samsung, HTC Vive ve Sony gibi büyük firmalar XR2+ Gen 2 çipini kullanarak gelecekteki VR gözlüklerini geliştiriyorlar. Bu cihazlar daha performans ve güç gerektiren üretkenlik uygulamalarında kullanılacak. Ancak bu cihazların ne zaman piyasaya sürüleceği şimdilik belli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir