Yeni Nesil Pazarlamacılar İçin SEO

Arama Motoru Optimizasyonu yeni SEO, Google gibi arama motorlarının sonuçlarında sıralamanın ve görünürlüğün artması üzerine odaklanan bir pazarlama stratejisi çeşididir.

SEO, arama motorunda sıralamaları iyileştirmek, trafik çekmek ve arama motorlarındaki farkındalığı artırmak için gerekli olan hem teknik hem de yaratıcı unsurları içine alır. Basitçe ifade etmek gerekirse SEO, bir web sitesini arama motorlarının tanıyabileceği, dikkate alabileceği şekilde optimize edilmesidir. SEO sadece arama motorlarına uygun web siteleri oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda sitenin de daha işlevsel olmasına imkân tanır.

Google Bilinirliği = SEO

Web site trafiğinin büyük bir bölümü, en çok kullanılan arama motorları tarafından sağlanır.

Sosyal medya ağlarından ya da diğer yönlendirmelerden web siteye kullanıcı trafiği sağlansa da asıl kaynak arama motorlarıdır. Bu sebeple de arama motorlarının web sitelerini tanıması, kendi içinde değerlendirmesi gerekir. Arama motorlarının özellikle Google gibi dünya çapında en çok kullanılan arama motoru çeşitlerinin de aradıkları özellikler vardır. Bunların başında ilk amaç olarak kullanıcıya en doğru ve ihtiyacına en uygun bilgiyi, içeriği sağlamaktır. Herhangi bir kullanıcının web siteye ulaşabilmesi için bir arama motoruna ihtiyacı vardır. Kullanıcıların arama motorlarına yazdıkları kelimeler ise aslında web sitenin sihirli kelimeleridir. Anahtar kelime olarak adlandırılan bu içerikler hedef kitlenin de internete giriş amacını belirler. Bu noktada yeni nesil pazarlamacıların yapması gereken ise hedef kitlenin amacı ile web siteyi eşleştirmektir. Arama motorları sitenizi bulamazsa veya içeriğinizi veri tabanlarına ekleyemezse, sitenize de trafik sağlayamaz. Bu sebeple kullanıcılar ile web siteniz arasında köprü görevi gören arama motoru optimizasyonu çok önemlidir.

Yeni Nesil Pazarlamacılara SEO Taktikleri

Arama motorları her ne kadar teknoloji harikası olsalar da bazen yardıma ihtiyaçları vardır. Milyarca bilginin içinde en verimlisini ve kullanıcının araması ile eşleşen bilgiyi bulmak için farklı algoritmalar kullanır. Bu algoritmalardan bir tanesi de SEO’dur.  Ana motorlar, web’in daha derin bir şekilde taranması ve kullanıcılara daha iyi sonuçlar vermesi için teknolojilerini geliştirmeye çalışırlar. Bununla birlikte, arama motorlarının nasıl çalıştığı konusunda bir sınırlama vardır. Doğru SEO sitenize binlerce ziyaretçiyi çekerken, aynı zamanda kullanıcıların artan dikkatini de sitenize yönlendirir.

SEO yalnızca web site trafiğini mi artırır?

SEO’nun web site trafiğini artırmanın yanında pek çok avantajı vardır. Öncelikle arama motorları web siteyi tanır ve güvenilir ağlar arasına alır. Bu durum marka imajı için oldukça önemli olmakla beraber, arama motorunu güvendiği bir web siteye kullanıcı da güvenir. Doğru anahtar kelimeler ile yapılmış bir SEO çalışması, markayı rakiplerinden öne taşır. Böylece tek bir sihirli kelime ile satış rakamları artırılabilir.  Internet giderek daha rekabetçi hale geliyor ve SEO gerçekleştiren şirketler ziyaretçilerin çok daha çabuk dikkatini çekiyor.

SEO hakkında daha çok bilgi edinmek mümkün mü?

2013 yılında SEOzone etkinlikleri ile yola çıkan Zeo Agency 6 yıldır SEO organizasyonları düzenlemektedir. Bu yıl da Digitalzone18 olarak yine İstanbul’da gerçekleştirilecek olan etkinliğin ev sahibi Zeo Agency. İki gün boyunca simültane tercüman eşliğinde dinleyebileceğiniz Digitalzone18, Radisson Blu Hotel-Şişli’de gerçekleşecek. Detaylar için Zeo Agency web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Gayyet başarılı bir organisasyondu. Seo konusunda ve dişital pazarlamadaki bilgilendirici konuşmaları ve aralardaki sohbetler güzeldi. Google arama konusunda daha çok şey öğrenmemiz gerektiğini anladım burada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.