Yeni Nesil Grafen Bataryalar Geliyor

Akıllı telefon teknolojisi gelişmeye devam ediyor. Ancak batarya teknolojileri, bu gelişen teknolojiyi karşılamamaya başladı. Şu anda kullandığımız lityum iyon pil‘ler, 1991 yılında Sony’nin ürettiği piller. Lityum iyon piller ısınmaya ve yıpranmaya çok müsait. Birçok batarya araştırması devam etse de, henüz piyasaya çıkmış bir ürün yok. Ancak ABD‘li bir firmanın açıklamasına göre, yeni Grafen batarya teknolojisi piyasayı değiştirebilir.

Yeni Grafen Batarya Teknolojisi Kullanıma Hazır

Los Angeles merkezli Real Graphene firması, yeni bataryalarının kullanıma hazır olduğunu açıkladı. Grafen, ısı ve elektriği üst düzeyde iletebilen bir madde. Ayrıca yeni batarya, ortalama 90 dakikada şarj olan 3.000 mAh lityum iyon bataryanın aksine 20 dakikada şarj olabiliyor. Şarj esnasındaki sıcaklık değeri de bildiğimiz bataryalara göre oldukça düşük.

Ayrıca mevcut bataryaların çoğu sadece 300 ile 500 şarj döngüsü sonrası büyük oranda yıpranma yaşarken, grafen batarya‘lar yaklaşık 1.500 döngüyü görebilir. Kısacası aynı anda daha hızlı şarj süresi, daha az ısı ve uzun ömür yeni bataryalar ile birlikte sunuluyor. Firma üretim için Amazon ve birçok firma ile irtibat halinde olduğunu da açıkladı.

Grafen pahalı bir malzeme olarak biliniyor. Maliyeti yıllar boyunca düşmüş olsa da, Real Graphene firması tarafından yapılan ürün hala mevcut lityum pillerden yüzde 30 daha pahalıya mal oluyor. Bu durum da akıllı telefon fiyatlarının artmasına sebep olabilir. Ancak mevcut bataryalardan çok daha verimli bataryalar için, tüketiciler bu fiyat artışını göze alabilir. Real Graphene, 2020 yılında seri üretime geçmeyi ve ürünlerini piyasaya sunmayı hedefliyor.

 1.311 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir