Apple düzenlediği etkinlikte uzun süredir merakla beklenen yeni MacBook Pro modelini tanıttı. Apple MacBook Pro 2016‘nın tüm detayları ve satış fiyatı haberimizde.

yeni-macbook-pro

Apple düzenlediği Hello Again etkinliğinde yeni MacBook Pro modellerini duyurdu. Yeni Apple MacBook Pro, bir önceki modele göre donanımsal ve tasarımsal anlamda yapılan iyileştirmelerle kullanıcı deneyimini ve performansı en üst seviyeye taşıyor.

Peki MacBook Pro 2016 özellikleri nedir? Yeni MacBook Pro performansı nasıl? Apple MacBook Pro 2016 fiyatı ne kadar?

Bu haberimizde yeni Apple MacBook Pro’nun teknik özelliklerinden fiyatına kadar tüm detaylarını ele alıyoruz.

Apple MacBook Pro 2016 Neler Sunuyor?

13 ve 15 inç ekran boyutlarına ve tamamen metal bir gövdeye sahip olan yeni MacBook Pro’lar, ince ve hafif yapısı ile dikkat çekiyor. Yeni MacBook Pro’nun 13 inçlik modeli 14 mm kalınlığı ile bir önceki modele göre yüzde 17 daha ince ve hacim olarak yüzde 23 daha küçük.

15 inçlik model ise, 15.5 mm kalınlığı ile bir önceki modele göre yüzde 14 daha ince ve hacim olarak yüzde 20 daha küçük.

Apple, yeni MacBook Pro’da klavyenin üst kısmına yerleştirdiği Touch Bar ile kullanıcı deneyimini en üst seviyeye taşıyor. Bu dokunmatik bar üzerinde ses kontrolünden emojileri görüntülemeye kadar birçok işlemi kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Touch Bar sayesinde Touch ID teknolojisine sahip olan yeni MacBook Pro ile, Apple Pay‘i kullanarak ödeme yapabiliyor veya parmak izinizi okutarak oturum açabiliyorsunuz.

Yeni MacBook Pro Yüzde 67 Daha Parlak Bir Ekran İle Geliyor

15 inçlik yeni MacBook Pro’nun ekranı bir önceki modele göre yüzde 67 daha fazla parlaklık ve kontrast sunarken, yüzde 25 daha fazla renk sunabilmesi ile ekranda yer alan içeriklerin en doğal haliyle görüntülenmesini sağlıyor.

Intel‘in 6. nesil Core i7 işlemci ailesinden güç alan 15 inçlik yeni MacBook Pro, grafik tarafında gerekli olan gücü Polaris mimarisine sahip olan Radeon Pro 450 grafik biriminden alıyor. 2.3 kat daha hızlı olan ve 14 nm GPU‘ya sahip olan Radeon Pro 450, 2 ve 4 GB bellek seçenekleri ile birlikte geliyor.

Yeni MacBook Pro’da yer alan ve konfigurasyona göre 2 TB’a kadar depolama alanı sunan SSD, 3.1 GB/s hızlara ulaşabilirken bir önceki modelden 2 kat daha hızlı olması ile dikkat çekiyor. Özetle yeni 15 inç MacBook Pro, grafik tarafında bir önceki modele göre yüzde 130, oyun tarafında yüzde 60, video düzenleme tarafında ise yüzde 57 daha hızlı.

Intel Core i5 ve Core i7 işlemci seçenekleri ile gelen yeni 13 inç MacBook Pro ise, bir önceki modele göre 2 kat daha hızlı olan Intel Iris grafik birimini kullanıyor. Ayrıca cihazda 15 inç MacBook Pro’da olduğu gibi süper hızlı SSD yer alıyor. Ancak 13 inçlik yeni MacBook Pro’nun baz modelinde Touch Bar yer almıyor.

Her iki modelde de, yani 13 inçlik ve 15 inçlik yeni MacBook Pro’da, 4 adet USB-C desteğine sahip olan Thunderbolt 3 portu yer alıyor.

Thunderbolt 3 portu, 40 Gb/s gibi oldukça yüksek bir bant genişliğine ulaşabilirken, cihazlarda normal USB girişlerinin yer almaması maalesef kullanıcıları adaptör kullanmaya mahkum edecek.

Yeni Apple MacBook Pro 2016 Fiyatı

13 inçlik yeni MacBook Pro’yu satın almak istediğinizde 5.999 TL’den başlayan ve en üst konfigürasyonda 7.899 TL’ye ulaşan bir fiyat ile karşı karşıya kalıyorsunuz. 15 inçlik yeni MacBook Pro ise, 9.499 TL ve 11.099 TL olmak üzere iki farklı fiyat ile karşımıza çıkıyor. İşlemci hızı, disk kapasitesi ve grafik belleğinde yapacağınız değişikliklerin bu fiyatı belirleyeceğini unutmamalısınız.