Kadınların özellikle ev kadınlarının hayatlarının çoğu mutfakta geçmektedir. Mutfak adeta onun koca ev içindeki gerçek yeridir. Kız çocuklarının hemen hemen tamamı annelerine yardım ederek mutfak işlerini, mutfak malzemelerini, yemek yapmayı, hamur işi pişirmeyi, tatlı yapmayı, pasta pişirmeyi kısacası bir nevi aşçılık eğitimini annesinden mutfakta almaktadır. Bilgisayar oyun dünyası bu duruma destek olmak amacı ile yemek yapma oyunları yazarak çok daha küçük yaşlardan itibaren kız ocuklarının eğitimine yardımcı olmaya çalışmaktadır.

yemek-yapma-oyunu

Her ülkenin kendine ait yemek kültürü ve damak tadı vardır. Dolayısı ile sofra kültürü, yemeğin pişirilmesi hatta sunumu da değişmektedir. Hatta sofra adabı, misafire olan saygı ve değer bu yemek kültürleri incelendiğinde insanlara o ülke hakkında çok değerli bilgiler verir. Bunun yansıması olarak yemek oyunları da değişiklik göstermektedir. Türkiye de yemek ve sofra kültürüne uygun ve kız çocuklarının bildiği, sevdiği yemekler öğretilmektedir. Çocuklara her yemeğin yapımı ve yemesinin güzel olduğu öğretilmeye çalışılmaktadır.

Oyun dünyası için yemek oyunları bazen salt bir yemeğe yönelik örneğin köfte pişirmek gibi özel öğretmek için, bazen birkaç yemeği bazen sadece mutfak malzemelerini öğretmek üzerine kuruludur. Oyunda yani yemek yapma oyunu nasıl kurgulanır ise kurgulansın fare kullanılarak oynanır. Fareyi yapılacak olan yemeğim malzemelerinin üzerine getirip tencereye koyar oradan da fırına yada ocağa yine fareyi tıklayarak koyarsınız. Hatta bazı oyunlarda fırın ayarları yine fare ile yapılır. Yemeği pişirip sunumu yaparsınız.