Yemek Masası Kurabilen Robot Geliştirildi

MIT‘de çalışan bilim insanları yemek masası kurabilen bir robot geliştirdiler. Üstelik bu robot masa kurma işlemini insanları gözlemleyip öğrenerek yapabiliyor.

Robot Nasıl Çalışıyor?

Günümüzde yapay zeka ve robot çalışmalarında genelde gündelik rutin süreçler temel alınıyor. İnsanlar tarafından yapılan işlerin yapay zekalı robotlar tarafından gözlemlenmesi ve öğrenerek yapabilmesi hedefleniyor.

Kısa adı PUnS olan benzersiz özelliklerle planlama isimli sistemlerle çalışan robotlar, insanlarda olduğu gibi planlama yeteneği kazanabiliyor. Geliştirilen yeni robotta bilim insanları robotun insanları takip izleyerek öğrenmelerini sağlamış.

Robot için 8 farklı nesene ile çeşitli konfigürasyonlar denenmiş. Böylelikle robot çatal, kaşık ve bardak gibi nesneleri masaya nasıl yerleştireceğini öğrendiği bir veri setine sahip oldu. Elde edilen bu veri seti ile robot farklı konfigürasyonlarda masayı kurabilecek hale geldi.

Bazı nesnelerin saklandığı deneyde bile toplam 20 bin kez yapılan testte 6 defa hata yapıldı. Bu da robotların masa kurma işlemini neredeyse kusursuz bir şekilde yapabildiğini ortaya koymuş oldu. MIT’den Ankit Shah, robotların karmaşık montaj görevlerini yapabilecek potansiyelde olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.