YDS, ülkemizde yapılan yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavıdır. Bu sınav; yabancı dil bilgisini (grammer), okuma, anlama ve kelime bilgisini ölçen çoktan seçmeli test yöntemi ile yapılan bir sınavdır. Adaylar, bu sınavdan almaları gereken puanları sınavdan önce araştırır. Örneğin doçent adaylar için 100 üzerinden en az 65 puan gerekir. YDS Puan Hesaplama siteleri bu aşamada devreye girer. Bu sınavda her sorunun puan değeri 1.25 puan götürür ve ilginçtir ki ÖSYM her sınavda kullandığı “4 yanlış 1 doğruyu götürür” kuralı bu sınavda kullanılmaz.

yabanci-dil

Çoğu öğrenci sınavlardan önce stres yapar. Hatta bu stres bazılarının sonunu bile getirebilir. Ben bu tarz sınavlara birçok kez girmiş biri olarak kötü olaylara çok tanık oldum. Stres yapan bir aday, sadece kendi sınavını değil çevresindeki adayların da sınavlarını mahvedebilir. Fakat bazı tecrübeli adaylar sınav öncesi deneme sınavlarıyla kendilerini stresten uzak tutmaya çalışırlar. Hedeflerine ulaşmaları gereken puanı, YDS Puan Hesaplama sistemleriyle hesaplayıp daha planlı hareket ederler. Bu puan hesaplama sistemleri dönemden döneme popüler olup söner. Belirli sınav dönemlerinde çoğu aday bu sistemleri kullanır. Hatta bazı siteler de vardır ki, bu puan hesaplamayı otomatik olarak alır ve seçtiğiniz kriterlere göre size en uygun tercih listesini çıkartır. Tabi bu ne kadar güvenilir bilinmez.

YDS Puan Hesaplama sistemi aslında o kadar zor bir işlem değildir. Yukarıda bahsettiğim gibi her sorunun puan değerini 1.25 alırsak, doğru işaretlediğimiz soru sayısına göre puanımızı hesaplayabiliriz. Örneğin 20 doğrumuz var, 20×1.25=25 puan yapar. Adaylar hedef belirleyip buna göre sınavda streslerini azaltabilir. Ülkemizde yabancı dillere verilen önem yetersiz kalmaktadır. Sokağa çıktığımızda karşımıza çıkan çoğu orta düzey eğitim seviyesinde olan insan, İngilizce bildiğini iddia eder. İlkokuldan beri İngilizce eğitimi gören bir neslin böyle davranmasına aslında şaşırılmamalıdır. Asıl sorun verilen eğitimdedir. İngilizceye ilgili biri olarak benim gözlemlerim eğitimin gerçekten yetersiz olmasıdır. Dünyanın hiçbir yerinde yıllarca İngilizce eğitimi almasına rağmen İngilizceye bu kadar uzak bir ülke olduğunu düşünmüyorum. Bu sistem öğrencilerimizi daha çok İngilizceye düşman hale getirmektedir. Yıllardır çoğu öğrenci nasıl matematikten nefret ettiyse, İngilizce de o hale gelme yolunda maalesef.

YDS puanınızı hesaplamakla ilgili sizlere bilgiler vermeye çalıştık. Şimdi de kısaca sizleri başarıya ulaştıracak, başka bir deyişle puanınızı hesapladığınız zaman yüzünüzü güldürecek sonuçlar alabilmeniz için neler yapmanız gerekir onlara değinelim. Öncelikle yapmanız gereken şey planlı bir çalışma sistemi oluşturmanız. Konulara göre dağılımınızı yapıp gerekli çalışmayı ona göre yapmanız gerekmektedir. Sizlere bu konuda tavsiye edeceğimiz site http://www.osymkilavuzu.com sitesidir. Bu site üzerinden YDS kelimeleri, YDS puan hesaplama, YDS soru türleri gibi bir çok değerli bilgiye ulaşabilirsiniz. Sizlere sınavlarınızda başarılar ve çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

Sağlıcakla Kalın.

Yusuf Şimşek