Bazıları şeftalinin tüyleri olmasından rahatsız olabilirler. Hatta şeftaliye dokunduktan sonra ellerini yıkamadan rahatsız olurlar. Şeftalinin anatomik yapısı öyledir ve tüylü bir meyve olmaktadır. Tüyleri sadece dış kabuğunda bulunmaktadır. Şeftalilerde ağaçta yetişmektedir ve yazın birçok şeftali toplayarak hem reçel yapabilirsiniz, tatlılarda kullanabilirsiniz veya kompostosunu yapıp afiyetle yiyebilirsiniz. Şeftali fidanı gerçekten bakımı zor bir meyve fidanıdır ve çok dikkatli olmanız gerekiyor. Şeftali bazı meyveler gibi en hassas olanlardan bir tanesidir, dolayısıyla eğer ağacın bakımı yapılmazsa şeftaliler hemen ağacında bile çürüyebilir. Şeftali fidanı bakımı zaten kolay değildir ve şeftali gibi meyveler olunca iş dahada zorlaşıyor, bu yüzden eğer bir fidan alacaksanız, bakımını yapabileceğinizi bilerek almanız gerekiyor.

trabzon-hurmasi

Şeftaliye dokunmasını sevmeyeler olsa bile, şeftali yemesini seven çok kişi bulunmaktadır. Hatta sadece şeftali değil, şeftali ailesinden olan nektarin meyvelerinide sevenler çok olmaktadır. Meyve fidanı yetiştirmek çok kolay bir iş değildir ve herkes yapamaz, hatta birçok kişi cesaret edemez, ama kendi meyvelerini de yetiştirmek isterler. Bu tür durumlarda en iyisi öncelikle internet üzerinden şeftali fidanlarının nasıl yetiştirildiğine bakmak ve daha sonra bir seraya veya çiçekçiye giderek bir şeftali fidanı almak. Malum biliyorsunuz, bitkiler de insanlar gibi bakıma ihtiyaç duyarlar. İnsanlar kendilerine bakım yapabilseler bile, bitkiler, ağaçlar ve meyveler, aynı zamanda hayvanlar bakıma muhtaç canlılardır. Bu yüzden onlara yardım etmemiz gerekiyor.

Biz ne kadar onlara yardımcı olursak, onlarda bir o kadar bize hizmet verirler. Şeftali fidanı, bir ağaç olur, ağaç olduktan sonra ise yememiz için meyveler büyütür ama bunların olması için de bizim ağacı sulamamız, vakti geldiğinde ağacı budamamız ve topraklarını her zaman kontrol etmemiz gerekiyor. Fidan satışı çiçekçilerde ve seracılarda yapılmaktadır, fakat sağlıklı bir fidan bulabilmek için birkaç gün araştırmanız gerekebilir. Sağlıklı fidanlar bulmak kolay değildir. Eğer kendinize en iyi şeftali ağacı almak istiyorsanız, fidanın gerçekten sağlıklı olması gerekiyor. Bunun içinde yanınızda bir uzman alıp onunla beraber alışverişinizi yapabilirsiniz. Fidanı alıp bahçenize dikin, bakımını yapın ve en güzel şeftaliler sizin olsun.Sanal alemde e-fidancim.com üzerinden şeftali fidanı çeşitlerini bulabilirsiniz.Tüplü olan çeşitlerden seçerseniz 12 ay dikme şansına sahip olur.İnternet üzerinden şeftali fidanı ve diğer tüm meyve fidanı çeşitlerini www.e-fidancim.com üzerinden sipariş verebilirsiniz.