Yaşlı Yıldızlar Çok Daha Hızlı Dönüyor

Yıldız

Bilim insanları yaptıkları araştırma sonucunda yaşlı yıldızların çok daha hızlı döndüğünü ortaya çıkardılar.

Bilim İnsanlarının Yaşlı Yıldızlarla İlgili Araştırmaları

Manyetik kırılma teorisine göre yıldızlar yaşlandıkça hız kaybediyorlardı. Ancak bu sürecin daha hafif geçerek dönüş hızında bir etki yaratmayabileceği tespit edildi.

Yıldızların yaşı ve dönme hızları arasındaki bağlantıyı zayıflatan örnekler bulundu. Yapılan gözlemlere göre yaşlarından dolayı yavaşlaması gereken bazı yaşlı yıldızlar, çok daha genç olanlarla aşık atacak dönüş hızlarına sahip. Bunun sebebi ise manyetik alanlarına dışarıdan gelen müdahaleler olabilir.

Yıldızların belli bir süreden sonra girdiği manyetik kırılma süreci, dönüş hızlarının yavaşlamasına sebep olur. Ancak araştırmacıların gözlemlerinde elde ettiği yeni bulgulara göre bazı yıldızlar, bu süreci daha hafif atlatıyor ve böylece eski hızlarını koruyarak kozmik danslarına dinç bir şekilde devam edebiliyorlar.

Yaşlı Yıldızlar Bilinenden Daha Hızlı Dönüyor

Yıldızların yaşları ve dönüş hızları arasındaki bağlantıyı ölçmek isteyen bilim insanları, uzak yıldızların yüzeylerindeki yıldız lekelerini gözlemleyerek hızlarını ölçtüler. Yaşlı yıldızlarda daha az leke olduğundan dolayı hızlarını ölçmek biraz daha zor oldu. Gözlemler sonucunda yaşlı yıldızların beklenenden daha hızlı döndüğü ileri sürüldü.

İngiltere‘deki Birmingham Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, Güneş’ten daha yaşlı yıldızların hızını ölçmek için bu kez asteroseismoloji metodunu kullandılar. Nature Astronomy isimli akademik dergide yayınlanan sonuçlar, önceki tespitleri doğruladı. Yaşlı yıldızlar, manyetik kırılma kuralından yola çıkılarak yapılan tahminlere göre çok daha hızlı dönüyorlardı.

Güneş’in Ömrü İle İlgili Yeni Tahminler Gelebilir

Makalenin baş yazarı Dr. Oliver Hall, “Bir süredir yaşlı yıldızların manyetik kırılma teorisinin öngördüğünden daha hızlı döndüğünden şüpheleniyorduk. Ancak bu yeni asteroseismik veriler, zayıflamış manyetik kırılmanın olduğunu gösteren en kuvvetli bulgular oldu. Genç yıldızları temel alan modeller, bir yıldızın dönüşündeki değişimin yaşamı boyunca tutarlı olduğunu öne sürüyor. Ancak yeni verilerde bu durum farklı” açıklamalarında bulundu. Yazarlardan birisi olan Dr. Guy Davies, Güneş’in kaderi ile ilgili varsayımlarda bulunmak için öğrenecek çok şeyleri olduğunu ifade etti. Araştırmada elde edilen yeni veriler baz alınarak yeni yıldız modelleri oluşturulacak ve bu konudaki tahminlerin daha isabetli hale getirilmesi için çalışmalar devam ettirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.