okey oyna

Yaşam Koçluğu Eğitimi

Yaşam koçluğu, bireylerin hedefledikleri amaca ulaşmak için, var olan potansiyellerini kullanarak gerçekleştirdikleri bir süreç. Bu süreç, eğitimli ve donanımlı profesyonelin, danışan kişinin hedeflerini gerçekleştirme yolunda birebir ve ortak çalışma ile yürütülür.

Bireyler, hayatlarındaki olumsuz etmenlerle başa çıkmak, sorunlarına çözüm üretmek veya var olan bir durumu daha iyi hale getirmek, geliştirmek gibi pek çok konuda yaşam koçuna ihtiyaç duyar. Yaşam koçu ise ihtiyaç duyulan konuya yönelik bireye rehber ve yol arkadaşı olur; kişinin doğru hedefler belirlemesine, hedeflerine odaklanmasına, gerekli motivasyonu sağlamasına ve bunu hayatına geçirmesine yardımcı olur.

Yaşam Koçu Nasıl Olunur

Yaşam koçu, bireyi hedeflerine ulaştıracak yeterli bilgi ve birikime, doğru koçluk becerilerine, belli bir eğitim ve donanıma sahip olmalı. Bu da doğru “Yaşam Koçluğu Eğitimi” nin alınması ile mümkün. Yaşam Koçluğu Eğitimi alacak olan bireyler maddi bir bedel ödemenin yanında, zamanlarını ve enerjilerini de bedel olarak öderler. Ayrıca son dönemlerde oldukça popüler olan bu eğitimi veren kuruluşların sayısı da fazlalaştı. Bu sebeple alınacak eğitimin doğru ve güvenilir olması çok önemli. Kişinin eğitim öncesinde, eğitim alacağı kurumla iletişime geçmesi, gerekli soruları sorması, kurumu araştırması gerekiyor.Eğitimin içeriği ve eğitimi verecek olan kişilerin yeterliliği oldukça önemli. Eğitim sonrası verilecek sertifikanın niteliği, uluslar arası geçerliliğinin olup olmamasının da öğrenilmesi avantajdır. Bunun yanı sıra koçluk eğitimi almak isteyen bireylerin kendisini sürekli geliştirmeye yatkın, okumayı ve araştırmayı sevmesi beklenir. Çünkü koçluk yapacak kişinin başkalarına destek olmadan önce kendini belli bir donanıma getirmelidir.

Unutulmaması gereken bir konu vardır: yaşam koçu, bir psikolog veya terapistle eş değer görülmemeli. Yaşam koçları, psikiyatrik hastalığı olmayan, ilaç kullanımına ihtiyaç duymayan bireylerle ortak çalışma yürütmektedir.

 1.204 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir