Yapmanız Gereken Tek Şey Tetiği Çekmek

Tüm dünyada teknolojik gelişmelerin en temel kaynağı askeri Ar-Ge çalışmalarıdır. Bu teknoloji keskin nişancıları ortadan kaldırabilir.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Tracking-Point isimli bir firma silah meraklıları için olduğu kadar silahlı kuvvetler için de muhteşem sayılabilecek bir ürün geliştiriyor. Yaptıkları şeyin basit bir mantığı var; Linux tabanlı bir nişan dürbünü ile tüfekleri birleştirmek. Kullanıcının yapması gereken şey ise daha basit, hedefi belirlemek, dürbünün gösterdiği şekilde silahı hizalamak ve tetiğe basmak.

Amerikalı fotoğrafçı Steve Michael daha önce hayatında eline hiç silah almamış olmasına rağmen bu teknoloji sayesinde bir kilometreye yakın bir mesafeden hedefi tam 12′den vurmayı başarmış. Track-Point’in ürettiği silahların fiyatı ise 10 bin dolardan başlayarak 50 bin dolara kadar gidiyor.

Bu teknoloji işletmeler için ne anlama geliyor?

Artık işine son verdiğiniz personelinize bu durumu yüz yüze söylemek zorunda değilsiniz. :) Şakayı bir kenara bırakacak olursak açık kaynak koduna sahip bir işletim sisteminin parlak bir fikir ve yetenekli bir mühendislik ile birleştirilmesi sonucunda ortaya bu tarz bir ürün çıkabiliyor. Tracking-Point şu anda üretim kapasitesinin tümünü dolduracak kadar uzun dönemli sipariş almış durumda. Benzer teknolojilerin geliştirilmesi için hem kamu hem de özel yatırım fonları çok ciddi arayış içinde.

Günün sonunda insanların öldürülmesi için kullanılacak hiç bir yöntemi tasvip etmiyoruz ancak milli güvenliğin sağlanması için bu tarz teknolojilere ihtiyaç duyulduğu da inkar edilemez bir gerçek ve teknolojik gelişmelerin büyük yüzdesi askeri alanlardaki araştırmalar ile sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir