Xiaomi Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

Xiaomi Bootloader Kilidi

Xiaomi akıllı telefonların bootloader kilidi nasıl açılır sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

Bootloader Nedir?

Android cihazların işletim sistemine müdahale etmek çok kolay. Çünkü Android işletim sistemi opensource yani açık kaynak kodlu bir yazılım olarak geliştirilmiş. Bu nedenle müdahalelere, testlere ve geliştirmelere açık olmalıdır. Zamanla bu özgürlük suistimal edilmeye başladığında akıllı telefon üreticileri, cihazlarını bootloader kilidi isimli bir uygulama ile korumaya aldılar.

Bu kilit bazı izinleri, bilgi girişlerini, belli süre beklemeyi içeren bazı prosedürler sonrasında açılabilir hale getiriliyor, bazı üreticiler ise açılmasına hiç izin vermiyordu. Örneğin Xiaomi, Sony ve HTC gibi firmalar bootloader kilidini açmaya izin verirken Vivo, Huawei ve Oppo gibi şirketler ise günümüzde bu kilidin kapalı kalmasını tercih ediyorlar.

Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

Her firma bootloader kilidinin açılması için belli prosedürler koymuştur. Bu prosedürler tek kullanıcı için kısa işler olarak gözükse de birden fazla cihazda kimsenin uğraşmayı düşünmeyeceği süreçler olduğu için bu şekilde amacına ulaşmış olur.

Bootloader kilidi genelde bootloader’ı kontrol eden fastboot menüsünden açılıyor olsa da, bundan önce cihazın sisteminde bazı ayarlar yapılması, üretici firmanın istediği bootloader kilidi açma sürecinin eksiksiz tamamlanması gerekiyor.

Bootloader Açma

Geliştirici seçenekleri‘ni aktif hale getirmek için Ayarlar > Telefon Hakkında > (Varsa tüm özellikler, Yazılım bilgisi gibi seçeneklere tıklanır) > Yapı numarası (Build number) öğesine arka arkaya 7 kez tıklanır. Bazı cihazlarda yazılım sürümü gibi farklı bölgelere de konumlandırılmış olabilir, onlarda büyük ihimalle bu yöntem çalışmayacaktır.

Kilit Açma Öncesinde Cihazınızı Yedekleyin

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra Artık bir geliştiricisiniz uyarısını almış olduğunuza emin olun. Daha sonra Ayarlar menüsü içinde Geliştirici seçenekleri bölümü gelmiş olacak. Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > OEM Kilit Açma seçeneğini aktifleştirin. Modele göre ekran kilidinizi soracaktır ve cihazı sıfırlayabilir. Bu nedenle işlemlere başlamadan önce akıllı telefonunuzu mutlaka yedeklemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.