Xbox One X İncelemesi

4K oyun deneyimi ile dikkat çeken Xbox One X oyun konsolunun incelemesi sizlerle. Cihazın tüm detayları ve güncel satış fiyatı incelememizde.

Xbox One X Özellikleri

İlk defa 2016’da E3‘te Project Scorpio kod adı ile duyurulan oyun konsolu‘nu sizler için inceledik. Ezeli rakibi PS4 Pro’dan yüzde 40 daha güçlü olan Xbox One X büyük bir amaca hizmet ediyor. Bu amaç 4K oyun deneyimi.

Xbox One X oldukça önemli bir noktada duruyor. Türkiye‘deki fiyatlar çok farklı olabilir ancak konsolun resmi satış fiyatı 500 dolar. Yüzde 40 daha güçlü olduğu PS4 Pro’dan sadece 100 dolar daha pahalı bir oyun konsolundan bahsediyoruz. Peki bu konsolu donanım tarafında bu kadar özel kılan detaylar nelerdir? Tasarım ile başlayarak Xbox One X’in tüm detaylarına yakından değinelim.

Xbox One X şimdiye kadar çıkmış en güçlü oyun konsolu olabilir ancak aynı zamanda ebatlar söz konusu olduğunda en küçük Xbox modeli olma özelliğini taşıyor. Konsolun uzunluğu 29,972 cm, genişliği ise 23,876 cm. Boyu da yalnızca 6 cm. Xbox One X bu hali ile en yakın rakibi olarak kabul edilen PS4 Pro’dan yüzde 40 daha güçlü olmasına rağmen yüzde 15 daha az yer kaplıyor. Söz konusu ağırlık ise 3.8 kg ağırlığı ile PS4 Pro’dan yüzde 15 daha ağır.

Xbox One X kutudan bir de stand ile çıkıyor. Xbox One S ile birlikte geri dönen dik durma özelliği bu 4K oyun konsolu için de geçerli. Mini bir cihaz olan Xbox One X böylece çok daha az yer kaplıyor.

Tasarım olarak Xbox One S ile oldukça benzer olan X modeli yalnızca ve şık mat siyah rengi ile her odaya ve her ortama uyum sağlamayı başarıyor. Tasarım tarafında tek bir özellik diğer her şeyi geride bırakıyor. Yine S döneminde ortadan kalkan tuğla gibi güç kaynağı tarihe karıştı.

Bu minik yapı aynı zamanda çok ciddi bir fan sistemi ve havalandırma boşluklarını da beraberinde getiriyor. Cihaz S modeline göre özellikle 4K oyunlarda biraz daha fazla ısınıyor. 41 ile 44 derece arasında çalışan Xbox One X, PS4 Pro’ya göre ise oldukça sessiz ve düşük ısıda çalışıyor. PS4 Pro’da bu değerler yük bindiren oyunlarda 51 dereceye kadar çıkabiliyor.

Giriş ve çıkış noktalarında ise birisi ön kısımda olmak üzere 3 adet USB 3.0 bağlantı noktası, optik çıkış, ethernet girişi, HDCP 2.2 standartını destekleyen HDMI 2.0b çıkışı ve oyun konsolunun multimedya özelliklerini kullanmak için gereken HDMI girişi yer alıyor.

İşin güzel kısmı ise Xbox One X aynı zamanda bir UHD Blu-Ray disk okuyuşuna sahip. Bu sayede 4K filmleri oynatacak ekstra bir cihaza ihtiyaç kalmıyor.

Ayrıca yine hem oyunlarda hem de multimedya içeriklerde doyumsuz bir deneyim yaşatacak Dolby Atmos desteği sunuluyor. Dolby Atmos’un tek sorunlu yanı destekleyen oyunlarda bu özelliği kullanmak için ekstradan para ödemek gerekmesi.

Bir diğer sorun ise HDMI girişinin 1.4b standartında olması. Cihaz 4K çıkış veriyor ancak gelen sinyal 4K olamıyor. Ancak bu özelliğin Türkiye’de çok fazla kullanılacağını da düşünmüyoruz.

8 çekirdekli CPU 2.3 Ghz saat hızında çalışıyor ve bu işlemci Xbox One’dan yüzde 31 daha hızlı.

Grafik arabirimi konsolun gücünün kalbini oluşturuyor. 6 Teraflop gücünde 1.172 MHz hızında çalışan 40 özelleştirilmiş işlem biriminden oluşuyor. İşte PS4 Pro ile olan yüzde 40’lık performans farkının büyük kısmını bu oluşturuyor.

12 GB GDDR5 RAM kullanılıyor ve bu miktarın 9 GB’tı geliştiricilere açılmış durumda. Bant genişliğinin 326 GB/s olması ise 4K görüntülerin kolayca işlenmesine imkan sağlıyor.

1 TB depolama alanı sunan Xbox One X 16 TB’a kadar harici depolama sunuyor. Ancak bu kısımda biraz sorun var. Bu sorunlara daha sonra değineceğiz.

Xbox One X Oyunları

Gears of War 4

Xbox One özel oyunlarından Gears of War 4 bu etkinin en iyi hissedildiği yapımlardan birisi. 4K çözünürlük ve HDR10 desteği oyunun muhteşem görünmesini sağlıyor. Ana senaryo ve Horde modu performans ayarları seçilirse 60 kare / saniye olarak oynanabiliyor.

Forza Motorsport 7

Forza Motorsport 7 ise çok farklı bir konu. Gerçek 4K çözünürlük desteği ve 60 kare / saniye ile gerçekten muhteşem görünüyor. Bunun üzerine HDR’ı da eklediğinizde ortaya böyle inanılmaz bir şey çıkıyor.

Assassin’s Creed Origins

3. parti tarafında da Assassin’s Creed: Origins’i denedik. AC: Origins müthiş görünüyor olsa da son gelen haberlere göre gerçek 4K çözünürlük sunmuyor ve tıpkı PS4 Pro’da olduğu gibi dinamik 4K ile geliyor.

Cihazın en büyük dezavantajına da değinelim. 4K kaplamalar demek çok daha fazla alan demek. Xbox One X oyunlarının boyutlarını öğrenince gerçekten çok şaşırabilirsiniz. Gears of War 4 103 GB ve Forza 7 ise 95 GB yer kaplıyor. Bu fark önceki versiyonlara göre neredeyse 2 kat daha fazla.

Ayrıca bu devasa alanlar çok uzun yükleme sürelerini de beraberinde getiriyor. Oyun konsolları oyunların kararlı çalışması ve disk güvenliği için 5.400 dönüş hızına sahip sabit diskler kullanıyor. Ya bunu SSD ile değiştireceksiniz, ya da yükleme sürelerine katlanacaksınız. Başka yolu yok.

Xbox One X Artıları

HDR10 desteği

Gücüne göre çok az alan kaplaması

Gerçek 4K oyun deneyimi sağlaması

Xbox One X Eksileri

3. parti oyunların 4K garantisinin olmaması

Sabit disk nedeniyle yükleme sürelerinin çok uzun olması

Az sayıda exclusive oyun olması

Xbox One X Teknik Özellikleri

İşlemci: 2.33 Ghz saat hızında çalışan 8 çekirdekli özelleştirilmiş işlemci

Bellek: 12 GDDR5 RAM (9 GB’si geliştiricilere açık)

Grafik Arabirimi: AMD Polaris mimarisine dayalı 6 TFLOP grafik işlemci

Optik Sürücü: 4K UHD Blu-Ray sürücü

Boyutlar ve Ağırlık: 29 x 23 x 6 3.8 kg

Renk: Siyah

Xbox One X Fiyatı

Xbox One X güncel satış fiyatı 2.699 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir