okey oyna

XAMPP ve BIND ile kendi web sunucunuzu kurun

Merhaba arkadaşlar, web hosting firmalarının fiyatları ve sorunlarından canı yanmış biri olarak onlara inat, kendi web sunucum olsun istediğim gibi sınırsız yönetebileyim diye düşünüyorsanız bu makale tam size göre. Üstelik extra hiçbir maliyeti yoktur ve profesyonel bilgiye sahip olmayanların bile rahatlıkla kullanabileceği bir yöntem ile.

Kurulum için gerekli olanlar:

Donanım
2gb ram(ben böyle kullanıyorum)
2 adet hdd( birinde sistem kurulu olur, diğerine sunucu yapılandırırsınız)
Amd3000+64bit veya üzeri işlemci
Adsl Modem
Statik İp

Yazılım
Apache+mysql+perl+Mozilla Ftp+ birsürü eklenti(En güzeli XAMPP)
Bind DNS
Yedekleme Programı(Cobian Backup 9)
E-mail Server(Hmail Server)

Mysql yönetim(mysqlcc)

Tümünü sizin için hazırladım aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz
(Hepsi open source, GPL):

http://rapidshare.com/files/138757703/webserver_paketi_www.senarama.com.part1.rar
http://rapidshare.com/files/138759731/webserver_paketi_www.senarama.com.part2.rar

Alternatif linkler

http://uploadmirrors.com/download/0E5UQ8GQ/webserver_paketi_www.senarama.com.part1.rar
http://uploadmirrors.com/download/UTXKTCYV/webserver_paketi_www.senarama.com.part2.rar

Rar şifresi içindedir.

Arkadaşlar, öncelikle şunu belirteyim, Windows güvenlik duvarını kapatmanız gerekiyor(En sağlamı bu, yoksa tam performans alamazsınız).
Xampp kurulumunuzu 2. diskinize yapınız( Ben “f:\server” klasörüne kurdum.). Ardından Xampp panelini masaüstü kısayolunuzdan açın ve apache, mysql ve ftp’yi durdurun, Xampp perl paketini kurun. Kurulum ardından Apache, Mysql ve Ftp yanındaki svc kutularını işaretleyiniz ve bunu sistemin açılışında otomatik başlatmasını sağlayınız.

Şimdi DNS kuruyoruz, benim size tavsiyem, benim gibi “f:\server\dns” klasörü altında kurunuz. Ardından bilgisayarım üzerinde sağ tuş – yönet – hizmetler ve uygulamalar- hizmetler- ISC BIND üzerine gelin. Üzerinde sağ tuş- özellikler- Oturum aç sekmesine gelin. Farklı oturum aç’ı yerel sistem hesabı olarak seçin ve tamama tıklayın.

Şimdi bilgisayarımızın yayın içi statik ip’ye ayar yapıyoruz. Yerel ağ bağlantınızın üzerinde sağ tuş – özellikler içine girin, İnternet İletişim Kuralları (TCP-IP) üzerine çift tıklayın.İp adresinizi 192.162.2.2, alt ağ maskenizi 255.255.255.0, Varsayılan ağ geçidini 192.168.2.1, dnsleri sırasıyla 192.168.2.2 ve 192.168.2.1 (kendi network ayarlarınıza göre de yapabilirsiniz) olarak ayarlayalın ve tamam butonuna tıklayın.

Ardından dns dosyalarım klasörü içinde size hazırlamış olduğum dosyaları (named.conf, site1.zone ve site2.zone) dns kurmuş olduğunuz klasörde “etc” klasörü içine atınız.

Sitenize göre yapılandırma işlemine geçiyoruz:
$TTL 86000
@ IN SOA ns1.site1.com. ns2.site1.com. (
2007021104;                  Buranın rakamını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz- her site dns dosyası için rakam farklı olmalıdır!
86400;
3600;
777600;
3600;
);
@ IN A 11.222.11.222
@ IN NS ns1.site1.com.                alanadınızı site1.com yazan yere yazacaksınız.
@ IN NS ns2.site1.com.
@ IN MX 0 mail.site1.com.
ns1 A 11.222.11.222
ns2 A 11.222.11.222                    ip adreslerini kendi statik ip adresiniz olarak yazacaksınız!
www A 11.222.11.222
mail A 11.222.11.222
ftp A 11.222.11.222
106.33.249.88.in-addr.arpa IN PTR www.site1.com.
@ IN TXT “v=spf1 ip4:11.222.11.222 ?all”
DNS işlemi tamamdır. Şimdi ise Apache yapılandırması gerekmektedir.
Onu da sizin için hazırladım. Apache dosyalarım klasörü içindeki conf’u server klasörünüz içinde apache klasörü içine yapıştırın.

Ardından “httpd.conf” dosyanızın en altında gidin ve site1.com ve site2.com KLASÖR adlarını “server\htdocs” içinde domaininiz.com olarak klasör oluşturup “httpd.conf” içindeki yerleri buna göre düzeltin.

Şimdi ise virtual hosting için apache dosyalarım içinde extra klasörü içinde “httpd-vhosts.conf” dosyasının en altına girin.
<VirtualHost *:80>
ServerAdmin [email protected]
DocumentRoot “f:\server\htdocs”      sunucum f: de yüklü olduğu için böyle
ServerName localhost
</VirtualHost>

<VirtualHost *:80>
ServerAdmin [email protected]
DocumentRoot “f:\server\htdocs\site1.com”
ServerName www.site1.com
</VirtualHost>

<VirtualHost *:80>
ServerAdmin [email protected]
DocumentRoot “f:\server\htdocs\site1.com”
ServerName site1.com
</VirtualHost>
her bir domain için iki tane tanımın olmasının nedeni alanadı başına “www” eklenmediği durumda da site çalışabilsin.

Evet, ana hatlarıyla sunucumuz yayına hazır, şimdi en önemli olana gelelim, modem içinde NAT veya sanal sunucu adıyla bulunan bölümde port açmamız gerekmektedir.

Açacağınız portlar:

80, 21, 953,53,25,110,143,443,8080,587,22dir.

Eğer mysql sunucunuzu uzaktan paylaşma durumunuz yok ise 3306 portunu açmamanızı öneririm.

Veritabanı yönetim içn kolaylık sağlaması açısından size gerekli dosyaları verdim. İsterseniz internet Explorer içinde http://localhost/phpmyadmin ile veritabanınızı yönetebilirsiniz.

Yedekleme programı ile harici veya dahili başka bir diske seçtiğiniz klasörleri günlük olarak kopyalatabilir, bu vaktin saatini ayarlayabilir, hatta sıkıştırabilirsiniz.

E-mail sunucunuzu ise Hmail setup dosyası ile server klasörü içine “emailsunucusu” adı ile klasör oluşturup orada kendi db yüklemesi ile kurabilirsiniz. Türkçe desteği olan bu sunucu ile istediğiniz kadar alanadına istediğiniz gibi hesaplar oluşturabilir, hatta kendi msn e-mailinize yönlendirebilirsiniz.

Her şey tamam gibi ama son bir ayar kaldı, o da domain panelinizde ns oluşturma, domain panelinde ns oluşturma yaparken ns1.alanadınız.com ve ns2.alanadınız.com için statik IP’nizi belirtiniz.

Böylece alanadı sizin sunucunuzda dns çözümlemesine tabii olacak ve site yayınınız serverinizden yapılacak. Umarım faydalı olmuşumdur.

Herkese kolay gelsin. En azından benim gibi 1 yıl sunucuyu yapılandırmaya zaman kaybetmemiş oldunuz. Şimdi sunucunuzu yeniden başlatabilirsiniz !

Kurulum ile ilgili sorun ile karşılaşırsanız yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu makaleyi oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm için sizlerle paylaşmak istedim. Makalenin yazarı olan Oğuz Kağan BAYRAM arkadaşımıza teşekkür ediyorum.

 7.801 defa okundu

15 Yorum

 1. Öncelikle yazınızı keyifle okudum. Emekleriniz için teşekkür ederim. Acaba bu anlatılanları görüntülü eğitim şeklinde video yapma şansınız olur mu ?

 2. Merhaba çok güzel anlatmışsın ama apache birtülü startlamıyor. Görsel hazırlarsan çok dua alırsın. :)

 3. Arkadaşım emeğine diline sağlık. Ancak sormak istediğim bu alan adlarını yani domainleri ayrıca satın mı alacaz yoksa kendimiz, senin burdaki anlattıklarına göre istediğimiz gibi özgürce ücretsiz oluşturabilecekmiyiz? Cevap verebilirsen çok sevinirim.

 4. @Çetin Demir
  Web sitelerinize dünyadaki herkesin erişebilmesi için ilgili domainleri satın almış olmanız gerekir. Domainleri satın aldıktan sonra web sunucunuzun dış IP adresine yönlendirme yapmalısınız.

 5. Çok teşekkürler kardeşim değerli bilgilerin ve bu önemli çabaların için.

 6. Merhaba. Benim sıkıntım modem’den yana. Arastırdım ama bulamadım. Modemim P-660HW-T1 v2. Dyndns den adres alıp yöndendirme yapıyorum fakat modemin giriş sayfasına yönlendiriyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

 7. Anlatım cok güzel ve dosyalarda yüklenebilir durumda. Bunun için öncelikle teşekkür ederim. Baya emek vermişsin, ellerin dert görmesin. Benim ricam paylaşmış olduğun programları güncelleyip, güncel haliyle downloada sunmandır. Konu 2009 da açılmış malum baya bir değişiklik olmuştur. Tekrardan ellerine sağlık.

 8. Emeğine sağlık güzel bir makale. Yalnız arkadaşın dediğine katılıyorum. Programları güncellersen çok makbule geçer. Kolay gelsin.

 9. Valla arkadaşım adamın dibisin sana başka diyecek laf yok. Bunun için bir sene uğraşıpta kalkıp burada anlatmak herkesin yapacağı iş değil. Helal olsun, emeğe saygı, seni çok takdir ve tebrik ettim. Paylaşımlarının devamını dilerim.

  Selamlar & saygılar.

 10. Selamlar dosyaların aktiflik süreleri dolmuş sanırım. İndirebileceğimiz çalışan linkler var mı? Teşekkürler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir