WPS Nedir?

Modemlerde bulunan WPS teknolojisi ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde.

Günümüz teknoloji dünyasının vazgeçilmezlerinden olan internet hemen her evde var. Peki modeminizdeki WPS butonu hiç dikkatinizi çekti mi? Bu haberimizde WPS nedir? WPS nasıl kullanılır? WPS güvenli mi? sorular ve çok daha fazlasının cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

WPS Yani Geniş Açılımıyla Wi-Fi Protected Setup Nedir?

Günümüzde internetin olmadığı ev neredeyse hiç kalmamışken kablosuz ağların güvenliğini sağlamak büyük önem arz ediyor. Bu noktada kısaca WPS özellikle ev kullanıcılarının kablosuz ağ güvenliğini kolayca sağlamaları için düşünülmüş bir teknolojidir.

WPS nedir? sorusuna biraz daha detaylı cevap vermek gerekirse Wi-Fi Protected Setup yani korumalı kablosuz kurulum kelimelerinin kısaltılması olan WPS, Wi-Fi Alliance tarafından 2006 yılında icat edilmiş bir teknolojidir.

WPS ile asıl hedeflenen daha öncede bahsettiğimiz gibi ev kullanıcılarının ya da kablosuz ağda güvenlik hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan kullanıcıların ki herkes bu konuda bilgi sahibi olmak zorunda da değil en basit şekilde yüksek güvenlikli bir ağ oluşturmalarına ve bu ağa erişmelerini sağlamaktır.

WPS dışında kablosuz bir ağın güvenliğini sağlamak için birçok güvenlik adımını uygulamak gerekiyor. Bunun sonucunda da kullanıcılar kablosuz ağ güvenliğini çoğu zaman ya tamamen kaldırıyor ya da basit bir şifre kullanmayı tercih ediyor.

WPS Nasıl Kullanılır?

Kısaca bahsetmek gerekirse WPS güvenliği aktif bir modeme sadece şifre ile bağlanmak mümkün değildir.

WPS ile ağa bağlanmanın birkaç farklı yöntemi vardır ve bunlardan birincisi olarak PIN yöntemini gösterebiliriz. Bu yöntemlerin modemlerin marka ve modeline göre değişiklik gösterebileceğini de belirtelim.

PIN yönteminde WPS destekli modemlerin üzerindeki PIN’i ya da modemin yazılımından öğrenilebilen PIN’i bağlanmak istenilen cihazda ilgili kısma yazmak gerekir. Diğer bir yöntem ise WPS düğmesidir.

WPS düğmesi ile internete bağlanmak için ilk olarak modemin üzerindeki WPS düğmesine basmak gerekiyor. Modemin modeline göre bu düğmeye bir kez basmak yada birkaç saniye basılı tutmak gerekebilir. Daha sonra kablosuz ağa bağlanmak istenilen bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet ile istneilen ağ seçilerek şifre girmeden bağlanmak mümkün.

Diğer yöntem ise NFC özelliği ile kullanılıyor. NFC destekli modeme bağlanacak cihazda gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra 2 cihazı birbirine dokundurarak internete erişmek kolayca mümkün olacaktır.

Son yöntem ise USB bellek ile internete bağlanmaktır. Ancak çok kullanışlı olmayan bu yöntem günümüzde kullanımdan kaldırılmıştır.

WPS Güvenli mi?

WPS düğmesini kullanarak cihazı ağa bağlamak isteniliyorsa, cihazı bağlamak için beklenilen sürede bir başkası da bu ağa bağlanabilir. Ancak bu oldukça düşük bir ihtimal.

Diğer bir konu ise WPS PIN’i 6 haneli olduğu için kırılabiliyor ve bu PIN kırılırsa ağ saldırgan tarafından ele geçirilebiliyor. Güncel modemler WPS PIN’ini kırmaya yönelik yapılan saldırıları anlayıp kendisini kapatabiliyor.

WPS Özelliğini Kapatmak

Ancak yine de güven sorunu yaşayanlar WPS kullanmak istemiyorlarsa modem ayarlarından yada modemin marka ve modeline göre cihazın üzerindeki WPS butonuna tıklayarak bu özelliği kapatabilirler.

 363 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir