WordPress Tema Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Wordpress Tema

Yapılan açıklamalara göre WordPress, İnternet sitelerinin yüzde 25’inin altyapısını oluşturuyor. Bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip olmasının temel sebebi ise tema ve eklentiler sayesinde kullanıcının web sitesini geliştirmesine olanak sağlaması. Örneğin WordPress kullanarak basit bir blog sitesi kurabileceğiniz gibi film sitesi de kurabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken WordPress’i sitenize kurmak ve sonra ihtiyaçlarınız için en uygun WordPress temayı belirleyerek sitenizde aktifleştirmek.

WordPress tema, web sitenizin ziyaretçilere nasıl gözükeceğini belirlemekte. Örneğin ana sayfanıza giren ziyaretçi nelerle karşılaşacak, menüleriniz nerede olacak, iç sayfanızda hangi alanlar bulunacak, yorum yapmak mümkün olacak mı, vb? İşte tüm bu özellikleri WordPress tema ile sağlamanız mümkün. 6-7 yıl öncesine kadar ücretsiz çok sayıda tema mevcuttu ancak 12-13 yıl önce başlayan ve hızla büyüyen WordPress tema piyasası, gelişmiş özelliklere sahip temalara ücretsiz olarak ulaşmayı zorlaştırdı. Buna rağmen hala çok kaliteli ücretsiz temalar da bulunabilmekte.

WordPress Tema Nasıl Seçilir?

WordPress tema seçmeden önce ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Basit bir web sitesi kurmak ve görüşlerinizi yazıya dökmek istiyorsanız, WordPress’in kendine ait olan ve ücretsiz temalara yer verdiği dizinden güzel bir tema bulabilirsiniz. Eğer çok daha kompleks yapıda bir tema arıyorsanız, WordPress Tema gibi sitelerdeki listelerden faydalanarak size uygun temayı bulabilirsiniz.

Temayı seçerken, çok fazla fonksiyon barındırmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü ne kadar çok özellik varsa, o kadar çok sorun çıkarma ihtimali vardır. İhtiyaçlarınızı karşılayandan daha karmaşık yapıda bir tema seçmemek, ileride karşınıza çıkabilecek sorunları minimize edecektir.

Tema yapımcısının İnternet sitesini kontrol edip, profesyonel bir yapımcı olup olmadığını, temasını WordPress versiyonlarına göre güncelleyip güncellemediğini, WordPress temayı kullananların sorunları ile ilgilenip ilgilenmediğini denetlemelisiniz. Çünkü bugün büyük zevkle kurduğunuz temada 10 ay sonra bir sorun çıkarsa, tema yapımcısından yardım istemek zorunda kalabilirsiniz.

WordPress temanın temiz kodlanıp kodlanmadığına bakmanız faydalı olacaktır. Çünkü özellikle ücretsiz temalar ya da korsan şekilde dağıtılan temalarda web sitenize zarar verebilecek ve arka kapı açabilecek kodlar olabilir. Bunlardan korunmak için en iyi yöntem, profesyonel sitelerden tema satın almak ya da indirmektir.

Eğer web sitenize yatırım yapmayı ve uzun yıllar bu sitenizi kullanmayı düşünüyorsanız, ücretsiz ya da ücretli temaların yanı sıra, sitenize özel bir WordPress tema kodlatmayı da düşünebilirsiniz. Çoklu satıştaki temalara nazaran daha yüksek bir bedel ödemeniz gerekebilir ancak özel tema yaptırmak ihtiyaçlarınızı tamamen karşılayacak bir temaya sahip olmanızı sağlayabileceği gibi, tema yapımcısından destek alabilecek olmanın huzuru ile yola çıkmanızı da sağlayacaktır. Tabii bu yolu seçecek olursanız, işinin ehli ve size uzun süre destek vermeyi vadeden bir tema yapımcısı ile çalışmanız faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.