WordPress category ve tag yazılarını değiştirmek

WordPress bloglarda herhangi bir yazı kategorisine tıklandığında www.site.com/category/wordpress şeklinde permalik görülür. Etiketlere tıklandığında ise permalink www.site.com/tag/php şeklindedir. Burada gözüken category ve tag yazılarını kategori ve etiket olarak değiştireceğiz:

WordPress yönetim paneline giriş yapıyoruz.

Ayarlar » Kalıcı bağlantılar

Bu sayfada alt kısımda Kategori temeli ve Etiket temeli seçenekleri mevcut. Kategori temeli kutucuğuna kategori Etiket temeli kutusuna da etiket yazıyoruz ve Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklıyoruz.

wordpress-category-tag-kategori-etiket

Bu işlemleri tamamladıktan sonra sitenizdeki category ve tag bağlantı yapıları kategori ve etiket şeklinde görünecektir.

Not: Yukarıdaki işlemleri uyguladıktan sonra kontrol ettiğinizde hala eski bağlantı yapısını görüyorsanız cache eklentisi kullanıyor olmalısınız. Eğer Wp Super Cache gibi bir eklenti varsa önbellekteki dosyaları temizledikten sonra tekrar kontrol edin.

34 Yorum

 1. oldukça basit bir işlem olmasına rağmen bilmeyene çin işkencesine cektiriyordu :) bilgiler için tşkler.

 2. Çok güzel paylaşım olmuş ama etiket ve kategoriyi değiştirdiğimizde sayfa bulunamadı hatası alırmıyız?
  Alırsak nasıl düzeltebilirim?

 3. Çok yararlı bir yazı olmuş, peki eski bağlantılar seo bakımından problem çıkartırmı sonuçta link yapısı kalıcı olarak değişecek ve eski bağlantılar açılmayacak? bilgilendirirseniz sevinirim.

 4. Bence seo açısından değiştirlmesi lazım.Ancak ben bir süre ben mesela tag yerine tr yazmıştım ve etiketler hep onde çıkıyordu google herhalde başka bişi anlamıştı.Bu yüzden kopya içerik olarak algılmaması için dikkatli bişi yazın.

 5. Benim kuzenim bu blogu tavsiye etmişti. Böyle ayrıntılı bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederim. Güzel ve tamamlayıcı bir makale olmuş.
  Bence şu anda burada çok güzel bir yazı paylaştınız. Bu web sitesinin sahibine gerçekten müteşekkirim.Paylaşım için teşekkür ederim

 6. Benim kuzenim bu blogu tavsiye etmişti. Böyle ayrıntılı bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederim. Güzel ve tamamlayıcı bir makale olmuş.
  Bence şu anda burada çok güzel bir yazı paylaştınız. Bu web sitesinin sahibine gerçekten müteşekkirim.Paylaşım için teşekkür ederim

 7. Benim kuzenim bu blogu tavsiye etmişti. Böyle ayrıntılı bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederim. Güzel ve tamamlayıcı bir makale olmuş.
  Bence şu anda burada çok güzel bir yazı paylaştınız. Bu web sitesinin sahibine gerçekten müteşekkirim.Paylaşım için teşekkür ederim

 8. Çok teşekkürler hocam ellerine sağlık. Bende hala category diye görünüyor onu türkçe yapamaz mıyız?

 9. Bence şu anda burada çok güzel bir yazı paylaştınız. Bu web sitesinin sahibine gerçekten müteşekkirim. Paylaşım için teşekkür ederim.

 10. websitemde uyguladım ve gerçekten faydasını görmeye başladım. gereksiz kelimeler yerinda daha kaliteli bir kelime ile değiştirerek seo ya uyumlu bir hale getirdim. böyle yararlı bilgilerin devamını diliyorum.

 11. tag linklerini düz olarak linklere çevirme işlemi olmadı cache eklentisinide temizledim denemelerime rağmen olmuyor başka bir förmülü varmı acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.