WordPress 2.9 Yayınlandı

WordPress 2.9 kararlı sürümü carmen adı altında nihayet yayınlandı.

Ünlü caz vokalisti Carmen McRae onuruna isimlendirilmiş olan WordPress 2.9 “Carmen” sürümü ile beraber en çok öne çıkan özellikler şu şekilde;

  1. Genel geri alma/”çöp” özelliği, bu demek oluyor ki, bir yazıyı ya da yorumu yanlışlıkla silerseniz, çöp kutusundan geri getirebilirsiniz. Bu ayrıca her silme işleminde sorulan “emin misiniz” sorusunu da ortadan kaldırıyor.
  2. Dahili görsel düzenleyici sayesinde kırpma, düzenleme, döndürme, çevirme ve boyutlandırma işlemlerini yönetim panelinden yapabileceksiniz.
  3. Toplu eklenti güncelleme ve uyumluluk kontrolü ile bir kerede 10 taneye kadar eklentiyi güncelleştirebilirsiniz. Ayrıca eklenti sayfasında kullandığınız WordPress sürümü ile eklentinin ne derece uyumlu olduğuna dair bilgiler de eklendi.
  4. Kolay video ekleme özelliği ile bir video adresi girdiğinizde sihirli bir şekilde video ekleme koduna dönüştüğünü göreceksiniz. Video ekleme özelliği şu an YouTube, Daily Motion, Blip.tv, Flickr, Viddler, Qik, Revision3, Scribd, Google Video, Photobucket, PollDaddy ve WordPress.tv servislerini destekliyor. (Bir sonraki sürümde daha da fazlası gelecek.

2.9 sürümünde kaputun altında da bir çok iyileştirme yapılmış. Daha iyi SEO (Arama motoru optimizasyonu) için rel=canonical desteği, otomatik veritabanı optimizasyonu, temalar için yazılara imaj atanabilmesi özelliği, görsel düzenleyicide iyileştirmeler, özelleştirilebilir tema klasörleri, üyelik sayfası ve profil sayfalarında esneklik gibi bir çok iyileştirme de bu paket ile beraber kullanımımıza sunulmuş durumda.

WordPress 2.9 türkçe sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir