Windows 11 Yayınlandı

Windows 11

Microsoft Windows 11‘in kararlı versiyonunu nihayet yayınladı.

Windows 11 İndir

Microsoft Windows 11 işletim sisteminin kararlı versiyonunu tüm kullanıcılar için resmi olarak yayınladı. İsteyen herkes bu işletim sistemine geçiş yapabiliyor. Peki Windows 10 kullananların ücretsiz geçiş yapabilecekleri Windows 11 nasıl indirilir? Windows 11 nasıl yüklenir? Windows 11 sistem gereksinimleri nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji şirketi Microsof birkaç ay önce yeni işletim sistemi Windows 11’i tanıtmıştı. Performans optimizasyonlarının haricinde tasarımı ile de oldukça dikkat çeken Windows 11, bir süredir de Windows Insider kullanıcıları tarafından test ediliyordu. Nihayet merakla beklenen gün geldi. Microsoft söz verdiği gibi Windows 11’in kararlı versiyonunu tüm kullanıcılar ve firmalar için resmi olarak yayınladı.

Microsoft’un Windows 11 işletim sistemi ile ilgili yaptığı açıklamaları sistem gereksinimleri tarafında biraz tartışılmıştı. Bunun nedeni ise Güvenilir Platform Modülü Sürüm 2.0 ya da daha çok bilinen adıyla TPM 2.0‘ı zorunlu yapmıştı. Sistem güvenliği olarak önemli olan TPM 2.0’ı bazı kullanıcıların anakartları, bazılarının ise işlemcileri desteklemiyordu. Bu da milyonlarca bilgisayarın Windows 11’i kullanamamasına sebep olacaktı.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 işletim sisteminin kararlı versiyonunun tüm kullanıcılar için yayınlanması ile hemen herkes Windows 11 nasıl indirilir araştırmasına başladı. Aslında Windows 11’i indirmek oldukça kolay. Birazdan sizlerle paylaştığımız aşamaları uygulayarak Windows 11’i kolaylıkla indirebilirsiniz. Ancak burada önemli olan konu ise bilgisayarınızın TPM 2.0 destekleyip desteklemediğini öğrenmek. Peki bu test nasıl yapılıyor?

Windows 11 Uyumluluk Testi Aracı Nasıl İndirilir?

Microsoft, Windows 11 işletim sistemi ile ilgili tartışmalar devam ederken kullanıcılar için küçük bir uyumluluk denetim aracı sunmuştu. Buraya tıklayarak indirebileceğiniz araç sisteminizde küçük bir test yapıyor ve sisteminizin Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını anlamanızı sağlıyor. Windows 11’i indirmeden önce Windows 11 PC Health Check isimli bu uygulamayı indirmeniz ve test yapmanız gerekiyor.

Windows PC Health Check isimli uygulamayı yüklediğinizi ve sisteminizin Windows 11’e uyumlu olduğunu varsayıyoruz. Şimdi de Windows 11 işletim sistemini nasıl indireceğinizi anlatıyoruz. Windows 11’i indirebileceğiniz birden fazla alternatif var. Bu nedenle indirme işlemlerine başlamadan önce nasıl bir kurulum yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir.

Windows 11 iki farklı yöntemle kurulabilir. Bunlardan birincisi temiz kurulum, ikincisi ise güncelleme yardımı ile sistem yükseltme. Verileri yedeklemekle vakit kaybetmek istemiyorsanız güncelleme yöntemini tercih edebilirsiniz. Peki bu işlemler nasıl yapılıyor?

Windows 11’i Windows Update İle Yükleme

İlk olarak Başlat butonuna tıklayın.

Daha sonra Ayarlar butonuna tıklayın.

Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğine tıklayın.

Sol kısımda bulunan Windows Update seçeneğine tıklayın.

Bilgisayarınız eğer destekliyorsa açık olan ekranda Windows 11’i indirilebileceğinizi göreceksiniz.

Eğer bilgisayarınız desteklemiyorsa “Bu bilgisayar şu anda Windows 11 için olan tüm sistem gereksinimlerini karşılamıyor” uyarısı çıkacaktır.

İndirme işlemlerini yaptıktan Windows 10 güncellemesi yapıyor gibi yönergeleri takip edin ve Windows 11’in yüklemesini tamamlayın.

Windows 11 Temiz Kurulum (Önerdiğimiz Yöntem)

Buraya tıklayarak Microsoft’un Windows 11’i indirmek için oluşturduğu internet sayfasın açın.

Windows 11 Yükleme Medyası Oluşturma başlığının alt kısmındaki Hemen İndirin butonuna tıklayın.

İndirdiğiniz bu dosyaya çift tıklayarak açın.

Açılan sayfada lisans koşulları gözükecek Kabul Et’e basıp devam edelim.

Dil ve sürümü seçin ekranında seçenekleri kendinize göre seçim yaptıktan sonra Sonraki butonuna tıklayalım.

Kullanılacak medyayı seçin ekranında eğer USB flash belleğiniz varsa üstteki USB flash sürücü seçeneğini seçip Sonraki butonuna tıklayalım.

Eğer USB flash belleğiniz yoksa ISO dosyası seçeneğini işaretleyip Sonraki butonuna tıklayalım.

USB flash belleği seçtiyseniz yükleme tamamlanana kadar bekleyin. İnternet bağlantınız yavaş ise biraz uzun sürebilir. Sabırlı bir şekilde bitmesini bekleyin.

ISO dosyası olarak bilgisayarınıza kaydetmeyi seçtiyseniz dosyanın kaydedileceği konum size sorulacak. Konumu seçtikten sonra açılan pencerede Kaydet butonuna tıklayıp ISO dosyasının bilgisayarınıza indirilmesini bekleyin.

İndirdiğiniz ISO dosyasını Rufus benzeri programlarla bir USB belleğe yazdırabilirsiniz. Ya da bu ISO dosyasını DVD’ye de yazdırabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan seçeneklerden USB flash belleği tercih ettiyseniz bilgisayarınıza USB flash belleği takıp bu flash bellek ile boot edip Windows 11 kurulumuna başlayabilirsiniz. Eğer DVD’ye yazdırma seçeneğini tercih ettiyseniz bilgisayarınızı DVD’den boot edip Windows 11 kurulumuna başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir