Windows 10X Tanıtıldı

Microsoft yeni işletim sistemi Windows 10X‘i resmi olarak tanıttı. Detaylar haberimizde.

İşletim sistemi denince pazar payı dikkate alındığında ilk akla gelen firma olan Microsoft yeni işletim sistemine resmiyet kazandırdı. Dünya üzerinde en çok kullanılan kullanıcı odaklı işletim sistemi olan Windows yeni sürümü ile birçok yeniliği beraberinde getiriyor.

Windows 10X Daha Modüler Bir Yapı İçin Tasarlandı

Microsoft tanıtılan yeni ürünlerinin yanında yeni işletim sistemine de yer verdi. Özellikle tablet kullanımı açısından yenilikleri ile daha rahat kullanım sunacağı belirtilen Windows 10X işletim sistemi günümüz ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacak gibi. Microsoft, Windows Mobile işletim sistemini geçtiğimiz yıllarda sonlandırmak zorunda kalmıştı. Windows işletim sisteminin tam anlamıyla mobil uyumluluğunun bulunmaması ve uygulama desteğinin yetersiz kalması ile hüsrana uğrayan bu süreç sonunda firma daha kararlı adımlarla cihazlara giriş yapacak.

Microsoft, Windows 10X’i yeni tanıttığı çift ekranlı tabletine uyumlu bir şekilde yayınlayacağını duyurdu. Çift ekran desteği ile birlikte daha modüler bir yapıda olacağının altını çizen şirket günümüz standartlarının üstünde deneyim sağlamak için çalışmalarda bulunduklarını belirtti. Windows 10 ile birlikte geriye dönük uyumluluk konusunda sıkıntılara neden olan şirket yeni tanıttığı işletim sistemi ile bu soruna çözüm bulduğunu belirtti. Ancak kullanıcı tarafında bu sorunun ne kadar giderildiği işletim sistemi yayınladıktan sonra belli olacak. Windows 10 S sürümü konusunda kullanıcılar tarafından şikayet aldığından dolayı böyle bir açıklama yapma gereği duyduğu düşünülüyor.

Akıllı cihazların hayatımıza girmesi ile birlikte şirketler tüm cihazlarında aynı işletim sistemini kullanıcılara sunmak için çalışmalarda bulunuyor. Kullanıcıların mobil cihaz kullanımı gün geçtikçe arttığı için Microsoft mobil cihazlar ile senkronizasyon konusunda sorun yaşamayacak bir işletim sistemi sunmayı amaçlıyor. Windows ailesi bu konuda ne yazık ki sınıfta kalmıştı. Windows 10X ile bu sorunların da aşılacağını belirten yetkililer yeni işletim sistemi ile daha akıcı ve güvenli deneyim yaşatacaklarını açıkladı.

Windows 10X tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir