Windows 10’a Linux Dosya Sistemi Desteği Geliyor

Windows 10

Microsoft‘un kurucusu Bill Gates‘in bir zamanlar ateş püskürerek eleştirdiği Linux işletim sistemi desteği Windows 10‘a geliyor.

Linux ve Windows Birleşiyor mu?

Windows 10’un içine tam bir Linux çekirdeği yerleştirmek için bir süredir plan yapan Microsoft, şimdi Windows 10 içinden Linux dosyalarına erişmek için Linux dosya sekmesini kullanıma açtı.

Bu yeni özellikle birlikte içinde Linux dosyaları bulunan diskleri incelemek ve gerekiyorsa diskleri temizleyip alan açmak da oldukça kolaylaşacak.

Windows 10’a gelen yeni güncelleme ile Linux dosyaları çok daha kolay bir biçimde açılabilecek. Ayrıca depolama sorunu yaşayanlar için getirilen bir özellik daha var. Bu yılın başlarında Microsoft, Windows 10’a Linux Kernel entegrasyonu hakkındaki planlarını açıklamıştı. Firma şimdi de Linux dosyalarının Dosya Gezgini’nde erişimini mümkün kılıyor.

Windows 10 Linux

Kullanıcılar Linux dosyalarına Windows 1903 sürümünden itibaren erişebiliyor. 19603 yapı numaralı güncellemede gelen özellikle kullanıcılar çok daha kolay bir şekilde bu dosyaları açabilecek.

Dosya Gezgini’ni açtıktan sonra sol kısımda Linux’un penguen simgesi Tux yer alıyor. Bu penguen simgesi Linux dağıtımlarını gösterecek ve seçilen dağıtımı Linux root dosya sistemine yerleştirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir