Windows 10 üzerinde uzun zamandır çalışan Microsoft, Windows 10’un farklı kullanıcılar için geliştirilen sürümlerini tanıttı. Windows 10 sürümlerinin detayları haberimizde.

windows-10

PC pazarındaki en çok kullanıcıya sahip olan Windows’un yeni sürümünün yayın tarihi yaklaşıyor. Windows 10’un yayınlanma tarihi yaklaşırken, Microsoft daha fazla beklemedi ve uzun zamandır duyurulması beklenen Windows 10 sürümlerini duyurdu.

Kurumsal, ev, okul ve daha farklı kullanımlar için duyurulan sürümler, hemen her kullanıcının kendine özel bir Windows 10 kullanabilmesi için geliyorlar.

Microsoft’un Windows 7, 8 ve 8.1 sürümlerini kullananlar için ilk bir yıl ücretsiz olarak yükselteceği sürümler de açıklandı. Buna göre Windows 10 Ev, Windows 10 Mobil ve Windows 10 Pro sürümleri ilk bir yıl ücretsiz olarak yayınlanan sürümler olacak.

İsterseniz sözü fazla uzatmadan Windows 10 sürümlerini ve sürümler hakkındaki detayları sizlerle paylaşalım.

Windows 10 Ev

Klasik ev ortamında, sosyal ağların kullanımı, biraz oyun, biraz eğlence odaklı olan Windows 10 Ev sürümü, PC’ler, ikisi bir arada bilgisayarlar ve tabletler için kişiselleştirilmiş Windows 10 deneyimi sunacak.

Xbox uyumlu oyunlar, Cortana, Microsoft Edge tarayıcı ve tabletler için Windows Hello adındaki parmak izi okuma ve iris tarama teknolojilerini içeren güvenlik yazılımlarını destekleyecek bu sürüm, kullanıcısına en kişisel ve güvenli deneyimi sunmak için tasarlanmış.

Windows 10 Mobil

Akıllı telefonlar ve tabletler için geliştirilen Windows 10 mobil sürümü, mobil teknolojiler ile son derece gelişmiş bir deneyim sunacak. Herhangi bir büyük ekrana bağlandığında, PC’deki Windows 10 deneyimini sunacak bu sürüm, şimdiden çok merak ediliyor.

Windows 10 Pro

Hem kişisel, hem de profesyonel kullanıcılar için Windows 10’un gelişmiş özelliklerini içerecek Windows 10 Pro sürümü, PC, ikisi bir arada ve tabletlerde kullanılabilecek.

Biraz da kurumsal özellikleri destekleyen Windows 10 Pro, küçük kurumsal ortamlar ve ofis çalışanları için çok kullanışlı bir sürüm olacak gibi görünüyor.

Windows 10 Enterprise

Orta ve büyük kurumsal kullanımlar için geliştirilen Windows 10 Enterprise sürümü, Windows 10 Pro sürümünün daha gelişmiş desteğe sahip, daha iyi bir alternatifi olarak karşımıza çıkıyor.

Windows 10 Pro’ya kıyasla daha büyük güvenlik tehditleri için daha ciddi güvenlik desteğine sahip olan Windows 10 Enterprise, kapsamlı aygıt yönetimi özelliklerini de sunuyor.

Windows 10 Enterprise Mobil

Küçük işletme müşterileri için en iyi müşteri deneyiminin sunulması için geliştirilen Windows 10 Enterprise Mobil sürümü, oldukça güvenli bir Windows 10 Mobil deneyimi sunacak.

Ayrıca belirtilene göre Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Enterprise Mobil sürümleri, bankamatik ve pos cihazı gibi sistemlerde kullanılacak yeni işletim sistemleri olacak. Ancak bu sürümlerin ne zaman satışa sunulacağı hakkında detaylı bilgi paylaşılmadı.

Windows 10 Eğitim

Windows 10 Enterprise sürümünün okullarda kullanılmak üzere geliştirilerek ortaya çıkartılan Windows 10 Eğitim sürümü, Windows 10 Ev ve Windows 10 Pro kullanıcılarının istediği zaman işletim sistemlerini yükselterek ulaşabileceği bir sürüm olacak.

Tüm sürümlere ek olarak Microsoft, Raspberry Pi 2 gibi düşük maliyetli cihazlar için Windows 10 IOT çekirdeği de sağlayacak. Ayrıca Xbox One, Hololens ve Surface modelleri için de özelleştirilmiş Windows 10 sürümleri ilerleyen dönemde tanıtılacak.