Microsoft, Chrome OS‘un karşısına rakip olarak yeni işletim sistemi Windows 10 S‘i çıkartmaya hazırlanıyor. Firmanın eğitim odaklı işletim sisteminin tüm detayları haberimizde.

Microsoft, daha önce Windows 10 Cloud adı ile anılan ve Google Chrome OS’a rakip olacak yeni Windows 10 S işletim sistemini tanıttı. Daha çok eğitim odaklı olan işletim sistemi sürümünün düşük donanımla en iyi şekilde çalışacak şekilde geliştirildiğine dikkat çekiliyor.

Windows 10 S Neler Sunuyor?

Windows 10 S, Chrome OS için bir cevap olarak hazırlanmış. Sadece Windows Store’da yer alan uygulamaları çalıştırmak üzere sınırlandırılmış olan işletim sistemi, Win32 uygulamaları da çalıştırabilecek. Önemli olan bu uygulamanın Windows Store içinde yer alması.

Bu anlamda eğitim kurumlarının herhangi eski bir Windows uygulamasının açıklarından etkilenilmemesi ön planda tutulmuş. Windows Store’da yer alan uygulamalar güvenli bir kapsayıcı içinde çalışıyor, zararlı yazılım ve diğer tehditler böylece sorun olmaktan çıkıyor.

Eğitmenlerin bilgisayarları yönetebilmesi için bazı araçlar da Windows 10 S’de unutulmamış. Örneğin USB anahtarı kullanılarak kolayca yazılım ön yüklemesi yapılabilmesi sağlanıyor. Eğitmen ve öğrencilerin sohbet etmesi ve birlikte çalışabilmesi için Microsoft Teams ile özel bir sınıf deneyimi de sağlanacak.

Windows 10 S Çıkış Tarihi

İşetim sistemi bu yaz piyasada satışa çıkacak.

Windows 10 S Fiyatı

Windows 10 S için henüz fiyat bilgisi açıklanmadı. Bu işletim sistemi ile çalışacak bilgisayarlar için 189 dolarlık fiyat açıklanmış durumda. Ayrıca Microsoft, Windows 10 S ile birlikte Minecraft Eğitim Sürümü ve Microsoft Teams ile eğitim amacıyla Office 365 için bir yıl ücretsiz erişim de sunacak.