okey oyna

Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Windows 10 işletim sisteminde güvenli mod‘u açmak için yapılması gerekenleri sizler için derledik.

Windows işletim sisteminde sorun giderirken kullanılan en önemli yöntemlerden birisi olan güvenli mod, bilgisayardaki hata ve virüslerden kurtulmanın en kolay yollarından bir tanesidir.

Güvenli mod ile daha minimal bir arayüze sahip olan kullanıcılar, sadece gerekli olan servis ve sürücülerin çalışması ile bilgisayardaki hatayı daha kolay teşhis edebiliyor.

Güvenli mod Windows 10 işletim sistemi öncesinde bilgisayarın açılışı esnasında klavyeden F8’e basılarak başlatılsa da Windows 10’la birlikte artan açılış hızı bu yönteme izin vermiyor.

Windows 10’la birlikte alışık olduğumuz güvenli mod birden fazla seçenek ile karşımıza çıkmaktadır.

1 – Standart Güvenli Mod

 

Bu seçeneklerden birincisi standart güvenli mod. Gereksiz tüm programların engellendiği standart güvenli mod’da yalnızca ihtiyaç duyulan dosya ve sürücüler çalışıyor.

Ayrıca başka bilgisayarlara bağlanma gibi özelliklere izin verilmeyen standart güvenli mod’da yerel ağlardan yayılan WannaCry gibi virüslerin dağılmasını engelliyor.

2 – Ağ İle Güvenli Mod

 

Standart güvenli mod’a ek olarak internet bağlantısına izin verilen ağ ile güvenli mod‘da standart mod kadar güvenli olmasa da tek bilgisayarınızın olduğu durumlarda, internetten çözüm aramak için iyi bir yol gibi görünüyor.

3 – Komut İstemi İle Güvenli Mod

 

Tüm Windows 10 sürümlerinde olmasa da sadece komut istemi ekranından oluşan bir güvenli mod seçeneği de Windows için mevcut. Bu mod ise hasarı daha fazla olan işletim sistemlerinde daha sık kullanılıyor.+

Windows 10’da Güvenli Mod Nasıl Açılır?

 

Güvenli modu başlatmak için birkaç farklı seçenek olsa da bu seçeneklerden en kolayı güvenli modu ayarlar menüsünden başlatmaktır.

Bunun için başlangıç menüsünden ayarlar menüsüne tıklanır. Ayarlar’ın içinde Güncelleştirme ve Güvenlik menüsünde yan barda bulunan Kurtarma seçeneğine tıklanır.

Gelişmiş başlangıç seçeneğinin altındaki Şimdi yeniden başlat seçeneğine tıklanır. Açılan menüde Sorun giderme » gelişmiş seçenekler » başlangıç ayarları seçilir.

Başlangıç ayarlarından istenilen güvenli mod seçeneğine tıklanarak güvenli mod aktif hale getirilebilir.

 505 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir