Wifi Hız Testi

İnternet Hız Testi

İnternetin anlık bağlantı kalitesini ve kaç mbps olduğunu ölçmek için yapılan teste wifi hız testi denir. Hizmet sağlayıcılar tarafından sözleşme yapılırken verilen taahhüdün uygulanıp uygulanmadığını test ederek görmek mümkündür.

İnternet hızı, kablo ve modem gibi dış etkenlerden de etkilenebilir. Periyodik aralıklarla test yapıldığında, düşük hızın dış etkenlerden mi yoksa servis sağlayıcıdan mı kaynaklandığı kolaylıkla tespit edilebilir.

Test sonucunda ping, upload ve download hızları yani download ve upload hızları görülebilmektedir. İnternetin kalitesi ve hızı indirme hızı ile ölçüldüğü için aynı test, servis sağlayıcının verdiği hizmetin vaat ettiklerini yerine getirip getirmediğini ölçmek için de kullanılabilir.

Wifi Hız Testi

Wifi hız testi yapılırken testi yapan web sitesi önce mevcut konumu belirler ve ardından o noktaya en yakın sunucuyu bulur. Algılanan en yakın sunucuya ulaştıktan sonra ping denilen bir sinyal gönderir ve yanıt bekler. Gönderilen sinyal ile alınan yanıtın hızı internetin anlık hızını belirler. Sinyalin hızı, hizmet sağlayıcılar tarafından sağlanan hizmetin yanı sıra çevresel faktörlere de bağlıdır.

Çalışmayı gerçekleştiren veri sunucusu, sinyal gönderimini işledikten sonra indirme hızını belirlemek için süreci başlatır. İşlem sırasında, konumdan belirlenen en yakın sunucu ile birkaç kez etkileşim kurularak küçük veri parçaları indirilir. Bu aşamada bilgisayarın veriyi aldığı süre ve kullanılan verinin miktarı veya boyutu dikkate alınarak hız hesabı yapılır.

Wifi hız ölçümü için web adresimizi ziyaret edebilirsiniz: https://www.hiztesti.me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir