Wi-Fi’den 100 Kat Daha Hızlı Teknoloji: Li-Fi

Velmenni şirketi basına yaptığı açıklamada Estonya‘da gerçekleştirdiği test sonuçlarını paylaştı. Firma testlerde Li-Fi ile 1 Gbps hıza ulaşmayı başardıklarını açıkladı.

li-fi

Estonya’da bulunan Velmenni şirketi, yaptığı açıklamada laboratuvar ortamından çıkarıp ofislerinde test ettikleri Li-Fi teknolojisi ile 1Gbps’lik hızlara ulaştığını söyledi.

Geleceğe Yön Verecek Bir Çalışma

Araştırmacılar 2011 yılında labaratuvar ortamındaki çalışmalarında 224 Gbps hız ile veri aktarmayı başarmışlardı. Ancak ışık tabanlı Li-Fi ışınları, Wi-Fi gibi duvarlardan geçmediği için düşük menzil ile bağlantı sağlıyor. Li-Fi teknolojisinde veriler nanosaniyeler içinde yanıp sönen ve ışıkları insan gözüne gözükmeyen LED’ler yardımıyla iletiliyor, böylece yüksek hızlara erişilebiliyor. Li-Fi teknolojisi akıllı ev aletleri için de yeni bir dönem başlatmayı hedefliyor. Odaları aydınlatmanın yanı sıra oluşturacağı network ile evdeki elektronik eşyaların kontrolünü de sağlayacak.

Li-Fi Teknolojisi Hızla Gelişiyor

Velmenni şirketi dışında, Oledcomm ve Li-Fi teknolojisinin mucidi Harald Lass da kurduğu pureLiFi şirketi ile bu teknolojiyi herkes tarafından kullanılabilir bir hale getirmek için çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor. Lass’ın bu teknoloji ile ilgili yaptığı TED konuşmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir