Wi-Fi Mesh Sistemi Nasıl Kurulur?

Kablosuz İnternet

Evde Wi-Fi Mesh sistemi nasıl kurulur sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

Wi-Fi Mesh Sistemi Nasıl Kurulur?

Kalın kapılar, yüksek duvarlar ve çeşitli sinyal kesicilerin yer aldığı ortamlarda tek bir modemden Wi-Fi internet dağıtmak geniş bir eviniz varsa oldukça sorunlu olabilir. Bu yazımızda Wi-Fi Mesh sistemi nasıl kurulur sorusunu sizler için cevapladık.

Evde Wi-Fi kapsama alanı genelde yaygın bir sorundur ve eviniz büyükse ya da uygun kuruluma sahip değilseniz ağ bağlantısı evin her köşesine doğru bir şekilde ulaşmaz. Son zamanlarda ortaya çıkan en iyi çözüm yöntelerinden birisi de herhangi bir alandaki bağlantı sorunlarını çözmemizi sağlayan ve şimdiye kadar kullandığımız normal Wi-Fi tekrarlayıcılara harika bir alternatif haline gelen WiFi Mesh ağları.

Bir Wi-Fi Mesh ağı evde ya da işyerinde herhangi bir yerde ağ kapsama alanını iyileştirmek isteyenler için en iyi tercihlerden birisi. Sinyalin kaybolmadan her köşeye ulaşması için tasarlanmış olan bu kablosuz internet çözümü restoranlar, oteller, üretim tesisleri ya da ofisler için de uygun. Her türlü cihazı (akıllı telefon, TV, tablet, akıllı ev aletleri, oyun konsolları gibi.) internete bağlama eğilimindeyiz ve alan büyüdükçe bağlantımız ya daha kötü çalışıyor veya zayıflıyor. Ayrıca büyük boyutlu, çok sayıda odası veya çok katlı olduğu için özellikle de sinyalin düzgün ulaşmadığı evlerde Wi-Fi Mesh ağları oldukça kullanışlı.

Wi-Fi mesh network bir tür wireless yani kablosuz ağdır ve birden fazla Wi-Fi router’ı birleştirerek tek bir ağ meydana getirir. Bu durum büyük evlerde veya binada bir tek Wi-Fi router’ın yeterli kapsama alanı sağlamaması durumunda yararlı olabiliyor. Wi-Fi mesh network’te her router diğerlerine kablosuz olarak bağlıdır ve daha büyük bir alanı kapsayacak şekilde bir mesh ağı oluşturur. Wi-Fi mesh ağındaki router’lar da en güçlü sinyale otomatik olarak geçiş yapabilecek şekilde yapılandırılabiliyor. Böylece her zaman güvenilir bir bağlantınız olur.

Wi-Fi Mesh Sisteminin Avantajları

Wi-Fi Mesh sisteminin avantajları kaynakları optimize etmeleridir. Evin ya da odanın daha uzak ya da daha az iletişim kurulan alanlarında daha iyi kapsama alanınız olur. Düğümler arasındaki bağlantı ile sinyal kalitesi de genelde klasik ağlardan çok daha iyidir. Nerede olursanız olun iyi bir sinyal bulabilirsiniz. Bunun nedeni size her zaman mümkün olan en kısa rota ya da o anda en az doymuş olan rota kullandırılır. Uydu sistemi nerede olduğunuza ya da bağlı cihaz sayısına göre hareket halindeyken en iyi sinyal ve en iyi güce sahip olmak için hangi düğüme bağlanmanız gerektiğine gerçek zamanlı ve hızlı bir şekilde karar vermektedir.

Böyle bir sistemin bir diğer avantajı da uydu sistemi açısından oldukça basit bir kuruluma sahip olması. Diğer tekrarlayıcılardan farklı olarak sadece bir güç kablosuna bağlanmaları gerekir ve özel yazılımları ya da sezgisel uygulamaları üzerinden kolayca yönetilebilirler. Çok teknik bir kurulum gerektirmez ve ileri seviyede teknik bilgiye sahip olunmasa bile herhangi bir kullanıcı tarafından kurulum yapılabiliyor.

Ayrıca Wi-Fi Mesh ekipmanları yönlendirici ya da baz ile düğümler arasındaki iletişimde Wi-Fi ağı için ayrılmış aynı bantları kullanmaz. Bundan dolayı ağ yoğunluğunun oluşmasından ve kablosuz haberleşmedeki radyo dalgalarında karşılaşabileceğimiz olası parazitlerden kaçınılmış olur.

Diğer bir avantaj ise mevcut Wi-Fi Mesh ağları genelde evin, ofisin ya da odanın kendisinin dekorasyonunu ya da estetiğini bozmayacak şık tasarımlı cihazlar olması.

Wi-Fi Mesh Sisteminin Dezavantajları

Tamamen önerilen bir sistem olmasına ve kapsama alanını genişletmek amacıyla en iyi tercihlerden birisi olmasına rağmen Wi-Fi Mesh ağları günlük bazda bazı sorunlar çıkarabilir. Örneğin uyduları doğru yerlere yerleştirmemeniz mümkündür ve bu evin içinde dolaşırken sistemin kafasının karışmasına sebep olabilir. Doğru kurulmamış bir Wi-Fi Mesh ağında düğümlerin o anda hangisine bağlanmanız gerektiğini gerçekten bilmediği zamanlar ya da alanlar olabilir.

Geniş alanlarda ya da evlerde Wi-Fi kapsama problemleri için harika bir çözüm sunsalar da gerçek şu ki çok belirli elektromanyetik dalgalar, kalın duvarlar ve diğer dış etkenler ağın düzgün işleyişini ve düğümler arasındaki iletişimi etkileyebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir