okey oyna

Wi-Fi Hızını 10 Kat Artıracak Teknoloji: RFocus

Teknoloji gelişmeye devam ediyor ancak internet hızları aynı düzeyde gelişemiyor. Bu noktada yapılan 5G altyapısı çalışmaları ya da internet hızlarının yüksek seviyelere çıkartma çabaları yetersiz kalıyor. Zira hala bir duvar internete bağlanmayı zorlaştırabiliyor.

MIT bu sorun için yeni bir çözüm üzerinde çalışıyor. Wi-Fi hızını 10’a katlayan teknoloji olarak da tanımlanabilen RFocus isimli bu teknoloji ilerleyen yıllarda internet bağlantısına, kolayca duvara yapıştırdığımız bu paneller ile ulaşabileceğimizi düşündürüyor.

10 Kat Daha Hızlı Wi-Fi

Kablosuz sinyalleri 10 kata kadar artırabilen antenlerle düz bir yüzey prototipi geliştiren ekip, aynı zamanda bu yöntemin çok daha az enerji harcadığının da altını çiziyor. MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı, kısa yazılışı ile CSAIL, günümüzde birçok cihazın sunabileceğinden daha iyi bağlantıları araştırırken RFocus olarak adlandırılan yüzeyi geliştirdi.

RFocus, kanal kapasitesini 2 kat, sinyal gücünü ise 10 kat artırabiliyor. Bu ise bir Wi-Fi’nin 10 kat hızlanabileceğini düşündürüyor. Wi-Fi hızını 10’a katlayan teknoloji olarak da bahsedilebilen söz konusu akıllı yüzey, bir yandan lens gibi çalışabiliyorken, diğer yandan ayna görevini de görüyor. İşte bu sayede de Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duyan en küçük cihazlarda bile internet erişiminin hem stabil düzeyde kalmasını sağlıyor hem de kaliteli bir internet erişimi sunuyor.

Geliştirilen akıllı yüzey, bahsedilen işlemleri bünyesinde barındırdığı 3 binden fazla minik anten ile yapıyor. Geliştirici ekipteki uzmanlar, RFocus’un tek avantajının daha geniş bir Wi-Fi alanı olmadığının altını çizerken, sistemin Wi-Fi güçlendirme sistemlerine göre hem daha ucuz, hem de daha az enerji tüketmesinden dolayı avantajlı olacağını söylüyor.

Araştırmacılardan Venkat Arun, söz konusu akıllı yüzeyi ucuz bir duvar kağıdı haline getirmeyi hedeflediklerini söylerken, ilerleyen yıllarda bu prototipin kullanıma sunulacak hale geleceğini söylüyor.

RFocus’un ne kadar bir süre içinde kullanıma geçeceğinden bahsedilmiyor. Ekip ilerleyen yıllarda sadece tasarımı iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda yüzeyi duvar kağıdı olarak üretmenin bir yolunu da bulacak. Çünkü kablo gerektirmeden ucuz ve ince bir duvar kağıdı şeklinde kullanıcıya sunulması planlanıyor.

Okey Oyna
 1.733 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir