Wi-Fi 802.11ax Geliyor

6. nesil Wi-Fi standardı olan 802.11ax teknolojisi ile artan bant genişliği ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Wi-Fi standartları geliştirilmeye devam ederken sıra 6. nesil olan 802.11ax standardına geldi. Devre kartı benzeri aygıtlar üreten Broadcom firması, Max Wifi adı ile router ve akıllı telefon gibi kablosuz özellikli cihazlar için tasarlanan ilk 802.11ax çiplerini duyurdu.

Wi-Fi 802.11ax Hangi Yenilikleri Sunuyor?

Sürekli artan bant genişliği ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen Wi-Fi 802.11ax birçok yeni özelliği beraberinde getiriyor. Özellikle de beklenildiği üzere standardın Servis Kalitesi (QoS) için artış sağlanacak. Bu yeni standart için adı geçen kavramlar arasında Uydu-Yer Bağı Dikey Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA), Çok Kullanıcılı MIMO (MU-MIMO), Hedef Uyanma Zamanı (TWT), Mekansal Yeniden Kullanım ve Bluetooth 5.0 yer alıyor.

OFDMA özelliği ile kablosuz ağın bütünlüğü korunarak kapasite ve verimlilik önemli ölçüde geliştirilirken birden fazla veri akışının korunması sağlanacak. MU-MIMO ise birden fazla cihaz bağlandığında kanal kapasitesini artırmaya yardımcı olacak. Böylece yoğun kullanıcılı ortamlarda kullanıcı başına verimlilikte artış sağlanmış olacak.

TWT özelliğinde ise akıllı telefon ve diğer mobil cihazlarda uyanma ve uyuma verimliliği ile batarya süresinin geliştirilmesi sağlanıyor. Mekansal Yeniden Kullanım, erişim noktalarının veri iletimi sırasında akıllıca kararlar vermesi için geliştirilmiş bir yenilik. Bluetooth 5.0, 802.11ax standardının mobil cihaz kısmı olarak, Bluetooth aralığını artırmak için Bluetooth Mesh kullanan en yeni Bluetooth sürümünü içeriyor.

Wi-Fi 802.11ax Ne Kadar Hızlı?

802.11ax ile her bir akışın maksimum işlem hacmi ciddi ölçüde artış göstermekte. Özellikle yüksek bant genişlikli veri kanalları için daha fazla alan sunan 5 GHz bandında çok daha verimli bir çalışma söz konusu. Ayrıca 802.11ac’den farklı olarak 802.11ax hem 2.4 hem de 5 GHz bandı destekleniyor.

Günümüz standardına göre 8 kata varan bir veri hacminden bahsedilirken aslında 4 kat veri hacmi üzerinde duruluyor. Kısacası günümüz standardı saniyede 866 Megabit (Mbps) sunarken, yeni standart saniyede 3.5 Gigabit (Gbps) sağlayacak. Mevcut ve yeni standart 4 eşzamanlı kanal desteğine sahip. Böylece 802.11ac için 3.5 Gbps, 802.11ax için ise 14 Gbps’ye çıkılabiliyor. Yine en yüksek modülasyon 802.11ac için 256-QAM iken 802.11ax için bu değer 1024-QAM olarak karşımıza çıkıyor.

Broadcom şimdiden hem ev hem de kurumsal kullanım için Max Wifi çiplerininin satışına başlamış durumda. Netgear, D-Link, Microsoft, Asus ve birçok firma da bu çip tabanlı cihazlar için çalışmalara başladı. Şu anki tahminler 802.11ax donanımlı cihazların 2017 yılı sonunda ortaya çıkacağı yönünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir